Kanał RSS: Artykuły

Stal nierdzewna pokryta farbą proszkową – produkcja mebli medycznych

Stal nierdzewna pokryta farbą proszkową – produkcja mebli medycznych

Stal nierdzewna już od wielu lat wykorzystywana jest w branży medycznej jako materiał bezpieczny, odporny na częste czyszczenie i nie stwarzający nadmiernego ryzyka gromadzenia się bakterii w otoczeniu pacjentów i personelu medycznego.

Wykonane ze stali nierdzewnej blaty biurek, szafki medyczne czy elementy konstrukcyjne leżanek, foteli, łóżek szpitalnych i parawanów mogą być regularnie dezynfekowane i sterylizowane, nie tracąc przy tym na jakości czy trwałości. Innowacją wprowadzoną przez producentów mebli medycznych przedłużającą trwałość elementów ze stali nierdzewnej jest pokrywanie ich farbą proszkową.

W jakim celu wykonuje się taki zabieg i jakie właściwości wnosi farba proszkowa?

Najważniejsze zalety stali nierdzewnej malowanej lakierem proszkowym

Stal pokryta farbą proszkową, w odróżnieniu od standardowej stali nierdzewnej stosowanej do tej pory w branży medycznej jest znacznie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne niż standardowa stal nierdzewna. Z czasem, przy regularnym użytkowaniu, powierzchnia stali nierdzewnej zostaje zadrapana i chociaż wielu mikroskopijnych uszkodzeń jej powierzchni nie widzimy gołym okiem, delikatne zarysowania i niedoskonałości stali zwiększają ryzyko gromadzenia się bakterii i utrudniają pełną dezynfekcję mebli medycznych.

taboret medyczny

Przykładowy model taboretu medycznego od producenta U.B.M. KOTASIŃSKA.

Pozornie proste pokrycie profili stalowych farbą proszkową pozwala w dużej mierze uniknąć takich uszkodzeń i zatuszować te, które już powstały na powierzchni stali przez przetwarzanie jej w procesie produkcyjnym.

Elementy ze stali nierdzewnej pokrytej farbą proszkową będą prezentowały się równie estetycznie, co czysta stal, ale przetrwają znacznie dłużej w trudnych warunkach szpitalnych niż klasyczne elementy stalowe.

Stal nierdzewna malowana farbą proszkową jest trwalsza i bardziej wytrzymała niż stal niezabezpieczona, co w praktyce oznacza większą żywotność elementów wyposażenia gabinetu lekarskiego, zabiegowego czy sali szpitalnej.

Jako materiał, stal nierdzewna wykorzystywana jest uniwersalnie w wielu meblach medycznych i często stanowi znaczącą część ich konstrukcji, stąd też konieczność zadbania o jej najwyższą jakość. Zarysowania, uszkodzenia mechaniczne, a z czasem także rdzewienie są skrajnie niepożądane w sterylnych warunkach gabinetów medycznych i proszkowe malowanie stalowych rur, profili i konstrukcji w meblach medycznych może takim zjawiskom w dużej mierze zapobiec.

Dlaczego farba proszkowa?

Zabezpieczanie stali nierdzewnej dodatkową powłoką ochronną nie jest pomysłem nowym, ale farby proszkowe dopiero w ostatnich latach zyskały w tym zastosowaniu większą popularność. Zdecydowaną zaletą farby proszkowej przemawiającą za wykorzystaniem jej w branży medycznej jest łatwość pokrycia nią całej powierzchni mebli medycznych bez ryzyka pominięcia kluczowych elementów i stworzenia nierównej powłoki ochronnej na konstrukcji mebli medycznych.

leżanka ze stali nierdzewnejZa przykład wystarczy wziąć tu szafki lekarskie czy przyłóżkowe, które przy obecności szuflad, półek i licznych załamań znacznie trudniej pokryć standardowymi technikami lakierowania.

Drobna farba proszkowa dociera w każde załamanie i pokrywa dokładnie powierzchnię stalowych elementów mebli medycznych, zapewniając ich trwałość już na etapie produkcji wyposażenia gabinetu i przenosząc ją na trudne warunki użytkowania panujące w szpitalach i gabinetach medycznych.

W jakich meblach wykorzystuje się stal malowaną proszkowo?

Elementy stalowe są obecne właściwie w każdym gabinecie zabiegowym, lekarskim czy na sali szpitalnej i trudno uniknąć ich zastosowania w większości mebli medycznych wykorzystywanych do wyposażenia placówek medycznych.

Ze stalowych rur, profili i elementów konstrukcyjnych korzysta się na co dzień w produkcji:

  • łóżek szpitalnych, kozetek,
  • leżanek w gabinetach lekarskich,
  • foteli zabiegowych i laryngologicznych,
  • stanowisk do pobierania krwi,
  • stolików dla niemowląt, stolików zabiegowych,
  • szafek medycznych,
  • szafek przyłóżkowych,
  • parawanów lekarskich,

a także szafek i biurek wykorzystywanych przez lekarzy do segregacji dokumentów i wykonywania podstawowej pracy w gabinecie.

Stal malowana proszkowo jest obecna w każdym z tych mebli, bo w wielu przypadkach poza tapicerowanymi elementami siedzisk stanowi podstawową konstrukcję całego mebla i wpływa bezpośrednio na jego jakość i trwałość. Warto dodać też, że stal nierdzewna malowana farbą proszkową prezentuje się wyjątkowo dobrze w połączeniu ze sterylnym wizerunkiem gabinetów lekarskich, przywodząc na myśl czystość, wysoką dbałość o higienę i przywiązanie do najwyższych standardów jakości wyposażenia medycznego. Jej największą zaletą w dalszym ciągu pozostaje jednak trwałość – odporność na środki chemiczne stosowane do dezynfekcji to podstawa, bez której żaden element wyposażenia nie mógłby się pojawić w gabinecie lekarskim.

Comments are closed.