Kanał RSS: Artykuły

Podstawowy sprzęt fotograficzny – przegląd

Podstawowy sprzęt fotograficzny – przegląd

Co powinna mieć każda osoba chcąca robić mniej lub bardziej profesjonalne zdjęcia? Przede wszystkim dobry aparat, ale także obiektywy odpowiadające jej potrzebom, statyw, lampy i inne dodatki, które mogą się różnić w zależności od potrzeb konkretnych użytkowników.

Aparat

Na samym początku swojej przygody z fotografowaniem należy zakupić odpowiedni sprzęt. Zwykły kompakt może być niewystarczający, nawet przy jego dzisiejszym rozwoju i ciągłym ulepszaniu przez producentów daleko mu jest do lustrzanki lub bezlusterkowca. Warto jednak pamiętać o tym, że czasami nie mamy miejsca lub możliwości zabrania ze sobą większego sprzętu, więc warto posiadać także kompakt, który da nam pewność, że nie stracimy żadnego dobrego ujęcia przez brak sprzętu. A na zakupy sprzętu polecany sklep Fotomega – fotografia i elektronika.

Biorąc to wszystko pod uwagę warto traktować kompakt jedynie jako zastępczy sprzęt, pozostaje jednak wciąż pytanie jaki aparat wybrać. Odpowiedź tutaj nie jest łatwa, ponieważ zarówno bezlusterkowce jak i lustrzanki mają swoich zagorzałych zwolenników, którzy próbują udowodnić, że akurat ten konkretny wybór jest najlepszy. Patrząc na to jednak całkowicie obiektywnie bezlusterkowiec w wielu zestawieniach dorównuje lustrzance jakością robionych zdjęć, podobnie jak ona posiada wymienną optykę, nie ma co prawda lustra, ale rekompensuje to innymi zaletami, na przykład możliwością podglądu na żywo fotografowanego obiektu poprzez wizjery elektroniczne, ale także małymi rozmiarami, ponieważ wizualnie przypomina on kompakt i z wyglądu zdradza go jedynie duży obiektyw. Sprawa z lustrzanką wygląda jednak nieco inaczej, jest to aparat, który został już dawno doceniony przez wielu profesjonalistów, jest on tak naprawdę dla wielu osób standardowym wyposażeniem, które muszą posiadać osoby zajmujące się fotografią. Bez wątpienia są tutaj bardzo duże możliwości na rozbudowę, a jakość zdjęć jest bardzo wysoka, co bez wątpienia zapewniło tym aparatom dobrą pozycję na rynku i sprawiło, że wszystkie nowe aparaty, między innymi bezlusterkowce, ciągle są do nich porównywane we wszelkiego rodzaju zestawieniach.

Obiektyw

Niektórzy zapytają po co kupować obiektyw, skoro ma go każdy kupowany aparat. Problem, a raczej zwyczajna różnica między nimi polega na tym, że są one dostosowane do innych potrzeb. Pierwszą różnicę dostrzega się przy podziale na stałoogniskowe i zmiennoogniskowe. W przypadku obiektywu stałogniskowego mamy do czynienia z mało skomplikowaną konstrukcją, wysoką rozdzielczością, jasnością i znaczniej mniejszą ilością wad optycznych niż w przypadku zmiennoogniskowej. Takie obiektywy są bardzo często wybierane, a już szczególną popularnością cieszy się obiektyw o ogniskowej 50 mm, który jest uważany za standard. W przypadku obiektywu zmiennoogniskowego ma nieco obniżoną rozdzielczość przez zastosowanie większej niż zazwyczaj liczby soczewek, najczęściej używa się ich w projektorach, aparatach cyfrowych, małoobrazkowych i kamerach filmowych.

Lampa błyskowa

Oprócz dobrego oświetlenia fotografowanych obiektów nie należy zapominać także o możliwościach jakie daje nam zwykła lampa błyskowa. Może ona posiadać nakładkę rozpraszającą, która pomaga w uzyskaniu naturalnego efektu poprzez zastosowanie miękkiego światła.

Statyw

W dobie ciągle rosnącej popularności Youtube i Instagrama, statywy coraz częściej są nie tylko sprzętem osób zajmujących się fotografią profesjonalnie lub hobbystycznie, ale każdego komu zależy na pewnym zamocowaniu aparatu w celu zrobienia zdjęć lub nagrania filmu. Istnieją różne statywy, jednak jednym z najpopularniejszych jest trójnóg rozkładany na nóżkach w trzy różne strony. Bardzo przydatna jest tutaj głowica jaką jest zakończony statyw, ponieważ umożliwia ona swobodny obrót i zmianę położenia aparatu bez potrzeby wyjmowania go z umocowania.

Comments are closed.