Kanał RSS: Artykuły
Szukaj na portalu:
Domowe mydło – dla ciebie lub na prezent
W świecie przepełnionym różnego rodzaju towarem często pomijamy najprostsze i najlepsze rozwiązania. Produkty z najdłuższym składem i ilością dodatków wcale nie są najlepsze, dlatego często naturalne mydło jest droższe od tego, które producent próbuje przedstawić jako ekskluzywne. Często zapominamy jednak, że mamy jeszcze jedną opcję, a mianowicie możemy sami wyprodukować mydło.
Komu warto sprezentować domowe mydło?
Mydło to produkt, którego używają wszyscy. Oczywiście istnieją także przeróżne żele, kremy, płyny do kąpieli, jednak to mydło jest najzdrowsze i najbardziej odpowiednie dla naszej skóry. Pozwala nie tylko pozbyć się brudu, ale także nawilżyć, odżywić i pielęgnować nasze ciało. Bez wątpienia jest to więc prezent uniwersalny zarówno dla rodziny, znajomych, jak i dla samego siebie, ponieważ bez wątpienia będzie użyteczny. Jak jednak wręczyć komuś mydło, żeby nie wyglądało to na tani prezent? Nie ma nic trudniejszego, istnieją dwa dobre pomysły na efektywnie wyglądające mydło. Ten pierwszy polega na stworzeniu zwykłej, prostokątnej kostki mydła i opakowanie jej w ładny papier, dzięki czemu nabierze niepowtarzalnego uroku i klasy. Druga metoda obejmuje wykorzystanie silikonowych foremek o różnych kształtach, w ten sposób możemy wyprodukować małe lub duże mydełka w kształcie muszelek lub serduszek. Bez wątpienia takie mydełka przypadną każdemu do gustu i będą ozdobą łazienki.
Zalety domowych mydeł
Pierwszą i niepodważalną zaletą takich mydeł jest właśnie to, że są domowe. Robiąc samemu mydło musimy włożyć w to trochę wysiłku i czasu, jednak efekt jest tego wart. Przede wszystkim mamy pewność, że jest ono naturalne i zdrowe, dzięki czemu nie wywoła na naszej skórze żadnego uczulenia. W takich warunkach robi się je najczęściej na zimno, co wymaga zabezpieczenia pomieszczenia i połączeniu w garnku wszystkich składników. Brzmi to łatwo, jednak w rzeczywistości wymaga to od osoby produkującej mydło cierpliwości, dobrego zorganizowania i odpowiedniej wiedzy, która pozwoli zachować wszystkie wymagane środki bezpieczeństwa.
Dobre rady
Przygotowując mydło po raz pierwszy warto wziąć łatwy i sprawdzony przez kogoś przepis, dzięki czemu lepiej sobie z nim poradzimy i nie przytłoczy nas cała ta procedura. Nie warto więc na samym początku porywać się na tworzenie różnych wersji kolorystycznych i zapachowych mydeł, ponieważ mogą nam one nie wyjść, szczególnie, że wiele osób zapomina o tym, że oleje nie lubią samotności i należy stosować ich więcej niż jeden przy wyrabianiu masy mydlanej. Oprócz tego olejki wpływają na szybkość procesu zamydlania, więc lepiej przy pierwszym wyrabiania mydła zrezygnować z takich eksperymentów.
Nie wszystkie barwniki nadają się do wyrabiania mydła na zimno. Dlaczego? Powód jest bardzo prosty, jako barwniki wodne mogą mieć zastosowania w mydłach na zimno, które oparte są na tłuszczach. Z tego powodu najbardziej polecane są pigmenty w proszku. Z kolei barwniki wodne doskonale sprawdzą się w mydłach glicerynowych. Niestety, ale nawet najlepszy barwnik się nie przyda jeżeli źle go wprowadzimy. Ten problem ma prostą przyczynę, do produkcji mydła wykorzystujemy żrący ług, więc dodanie barwników na samym początku sprawi, że mydło nie będzie miało zbyt pięknego koloru, dlatego dodaje się je w ostatniej chwili, żeby ług nie miał szansy zadziałać na nie negatywnie.