Kanał RSS: Artykuły

Jak zacząć grać w tenisa? Porady dla początkujących

Jak zacząć grać w tenisa? Porady dla początkujących

Tenis to sport, który można uprawiać przez cały rok na kortach otwartych lub zadaszonych.

Stanowi doskonałą formę rekreacji popularną na całym świecie, przede wszystkim w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Gra w tenisa angażuje wszystkie grupy mięśniowe, przez co znacząco wpływa na poprawę kondycji fizycznej. Jak zacząć przygodę z tym sportem?

Zadbaj o właściwą motywację

Jak w wypadku większości aktywności fizycznych, tak i do rozpoczęcia gry w tenisa konieczna jest właściwa motywacja. By zadbać o jej odpowiedni poziom, trzeba przede wszystkim wyznaczyć sobie cele, jakie chce się osiągnąć.

Niezależnie od tego, czy celem jest zdobycie trofeum na zawodach, czy też możliwość swobodnego rozgrywania partii ze znajomymi, będzie on stanowił mobilizację w wypadku chwili zwątpienia i chęci opuszczenia treningu. Tenis to gra wymagająca dużego wysiłku i wielu godzin poświęconych na opanowanie właściwej techniki.

Z tego powodu konieczny jest odpowiedni zapał, który umożliwi przetrwanie początkowych trudności i osiągnięcie stanu, w którym gra będzie sprawiała przyjemność.

Zapoznaj się z zasadami gry

Nikt nie będzie wymagał od początkującego tenisisty znajomości szczegółowej historii sportu, przed rozpoczęciem gry należy jednak zapoznać się z jej zasadami. Pozwoli to na lepsze poznanie sportu i na bardziej świadome rozpoczęcie swojej przygody na korcie.

Posiadanie niezbędnej wiedzy umożliwi także prowadzenie rozmów z innymi graczami i nawiązywanie sportowych przyjaźni. Obok znajomości zasad warto mieć także świadomość występowania różnych typów kortów tenisowych. Wśród nich wyróżnić można:

  • korty ziemne
  • korty trawiaste
  • korty twarde 

Korty ziemne pokryte są mączką ceglaną i stanowią najbardziej popularny typ kortów w Polsce. Na tej nawierzchni rozgrywany jest chociażby turniej Wielkoszlemowy Roland Garros. Korty trawiaste kojarzone są głównie z Wimbledonem, z kolei korty twarde – betonowe lub pokryte gumolitem – stanowią arenę dla takich turniejów jak Australian Open i US Open.

Trenuj poza kortem 

Tenis jest sportem wymagającym fizycznie, dlatego ważne jest zadbanie o właściwą kondycję oraz o rozwój wszystkich partii mięśni. W trakcie meczu tenisowego dużą rolę odgrywają nie tylko ręce, których siła umożliwia precyzyjne i mocne odbijanie piłki, ale także odpowiednio wytrzymałe mięśnie nóg pozwalające na przemieszczenia się po korcie.

By być w stanie fizycznie podołać obciążeniom meczu tenisowego, konieczne jest więc zadbanie o ogólną wydolność organizmu. W tym celu dobrze uzupełnić trening na korcie o inne ćwiczenia fizyczne, na przykład pompki, podciąganie na drążku oraz bieganie.

Zapisz się na lekcje z instruktorem 

Tenis to sport, do którego uprawiania niezbędne jest opanowanie odpowiedniej techniki. By ją osiągnąć, konieczne jest trenowanie pod okiem osoby posiadającej doświadczenie w grze i chcącej podzielić się nim z nowym graczem.

Z pomocą może przyjść będący weteranem kortu znajomy, najczęściej jednak najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z lekcji z profesjonalnym instruktorem. Pomogą one w wypracowaniu prawidłowej techniki i nawyków, dzięki którym możliwe będzie osiągnięcie widocznych postępów w krótszym czasie.

tenis dla początkujących

Kup odpowiedni sprzęt do gry w tenisa

Rozpoczęcie gry w tenisa nie jest możliwe bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Niezbędne jest wygodne obuwie pozwalające na szybkie przemieszczanie się po korcie i chroniące przed powstawaniem kontuzji. Wskazane jest również posiadanie niekrępujących ruchów i zapobiegających poceniu ubrań.

Absolutną konieczność stanowi oczywiście odpowiednio dobrana rakieta, od której w dużym stopniu zależy komfort gry i właściwy rozwój tenisisty. Szeroki wybór wysokiej jakości sprzętu tenisowego i profesjonalnych rakiet oferuje sklep Come-on.

W jego asortymencie znajdują się rakiety o różnej wadze, wielkości i twardości, które początkujący adept tenisa bez trudu dobierze do osobistych potrzeb. W sklepie Come-on można również zakupić profesjonalne torby przeznaczone do przechowywania sprzętu tenisowego.

Ciesz się z gry!

Po zakupie sprzętu nie pozostaje już nic innego, jak wybrać się na kort i rozpocząć treningi. Regularna gra pod okiem instruktora i cierpliwość – tylko tyle potrzeba, by w niedługim czasie móc cieszyć się z gry.

Comments are closed.