Kanał RSS: Artykuły

Jakie pokrywki do słoików sprawdzają się najlepiej?

Jakie pokrywki do słoików sprawdzają się najlepiej?

Konserwowanie żywności w sposób naturalny to metoda znana już od XIX wieku, przy czym próby konserwacji podejmowano już 150 lat wcześniej.

W okolicach 1900 roku Johann Carl Weck odkupił patent na produkcję słoika, jaki określamy dzisiaj “weckiem” i był on popularny aż do lat 70. ubiegłego stulecia, kiedy to pojawiły się nakrętki typu twist-off. Czym charakteryzują się oba te rodzaje zamknięcia? Jak wpływają na trwałość przetworów?

Dlaczego chętnie decydujemy się na wecki?

Nakrętki typu weck popularne były kiedyś w biednych domach, kiedy to ludzie w czasach wojny nie mieli pieniędzy na zakup żywności, dlatego też tak ważne było produkowanie pożywienia na zapas. Obecnie słoiki wekowane powróciły w wielkim stylu – można w nich nabyć przetwory z produkcji ekologicznej. Są one synonimem nawiązywania do tradycji, a więc jedzenia pozbawionego szkodliwych substancji chemicznych.

Wecki zyskały sobie popularność m.in. dlatego, że dawały one możliwość pasteryzacji żywności w słoikach bez ryzyka ich pęknięcia. Niemniej jednak wciąż rozwijająca się technologia przemysłowa doprowadziła do zastąpienia gumowych uszczelek w nakrętkach typu weck poprzez nakrętki typu twist-off.

Twist off – następca wecków

Produkcja masowa przetworów w słoikach niejako wymusiła konieczność stworzenia innej metody konserwacji niż weki. Doprowadziło to do wynalezienia słoika z gwintem i dopasowanej do niego zakrętki.

Obecnie mamy możliwość korzystania z licznych metod pasteryzacji, przy czym słoiki typu weck nie do wszystkich metod się nadają. Na przykład, słoiki twist-off dużo lepiej sprawdzą się w przypadku pasteryzacji na sucho w piekarniku ze względu na brak gumowej uszczelki, jaka uległaby uszkodzeniu pod wpływem wysokiej temperatury.

Jak rodzaj nakrętki wpływa na trwałość przetworów?

Dochodzimy tutaj do kolejnego powodu, dla którego współczesne nakrętki wyparły klasyczne wecki. Otóż zaleca się, aby przetwory zawekowane w sposób tradycyjny spożyć najpóźniej w ciągu roku. Z kolei przetwory zakonserwowane w słojach z nakrętką twist-off mogą stać w niezmienionym stanie przez długie lata. Nie zapominaj jednak o tym, że raz na kilka lat musisz jednak przejrzeć swoje zapasy i określić, które wyroby nie nadają się już do spożycia.

Czy rodzaj słoika ma znaczenie przy rodzaju przetworów?

W przypadku dżemów dobrym pomysłem mogą być zarówno słoiki typu weck, jak i zwykłe twist-off, lecz w przypadku kiszonek jest już nieco inaczej. Chodzi o to, że w procesie kiszenia uwalnia się gaz, który nakrętka typu weck wypuszcza sama przez gumową uszczelkę, zapobiegając nadmiernemu wzrostowi ciśnienia, które mogłoby nawet rozerwać słoik.

Z kolei robiąc kiszonkę w słoiku ze zwykłą nakrętką, warto w początkowych etapach kiszenia raz na jakiś czas lekko odkręcić pokrywkę, by gaz mógł swobodnie ujść.

Jest jeszcze jedna zaleta nakrętek weck. Są one przezroczyste, można zatem łatwo zobaczyć, czy w przetworach nie rozwinęła się pleśń. Oprócz tego, lepiej nadają się one do kiszonek ze względu na brak elementów metalowych mających styczność z kwasami powodującymi korozję.

zakrętki do słoików

Nie masz słoików? Zaopatrz się w hurtowni!

Zazwyczaj jest tak, że każdego roku na domowe przetwory masz albo pewien zapas słoików, albo wykorzystujesz na bieżąco te opróżnione. Jeśli jednak nie jesteś odpowiednio przygotowana na produkcję własnych przetworów, rozważ zakup słoików w cenie hurtowej. Umożliwia Ci to Polski producent słoików Polpak.

Proponujemy Ci liczne rozmiary słoików – od małych o pojemności 200 ml, aż po wielkie słoje, mieszczące w sobie 4250 ml. Do tego oferujemy również eleganckie nakrętki – dostępnych jest aż 8 wzorów, spośród których znajdziesz coś dla siebie.

Okazuje się zatem, że dobór odpowiedniego rodzaju nakrętki do słoika, a co często za tym idzie, również i samego słoika, ma całkiem spore znaczenie dla procesu produkcji i trwałości przetworów. Gdy już zdecydujesz, w czym przechowasz swoje dżemy, kiszonki, sałatki i inne wyroby, udaj się na stronę Polpak i zamów słoiki w wyjątkowo korzystnych cenach!

Comments are closed.