Kanał RSS: Artykuły

Co powinno znaleźć się na osiedlu? TOP 5 udogodnień

Co powinno znaleźć się na osiedlu? TOP 5 udogodnień

Rynek mieszkaniowy cały czas się rozrasta, powstają nowe osiedla. Deweloperzy z dużych miast budują na obrzeżach i małych miejscowościach otaczających metropolie. Coraz częściej są to osiedla złożone z domów szeregowych, gdzie w cenie podobnej do mieszkania w bloku w mieście, otrzymujesz dużo bardziej komfortową przestrzeń z niewielkim ogrodem i tarasem. Miejsca takie wymagają zainstalowania szeregu udogodnień.

1.  Tereny zielone — miejsce na spacer i złapanie oddechu

Duże osiedla mieszkaniowe usytuowane w centrum miasta lub na jego obrzeżu, nie mogą obyć się bez zieleni. Człowiek potrzebuje roślinności do życia. Jej zastosowanie to jednak bardziej złożona kwestia niż tylko zaspokojenie potrzeby mieszkańców co do przebywania w okolicy przyjemnej dla oka. Drzewa, krzewy, trawniki i rabatki pełnią funkcje hydrologiczne, biologiczne i klimatyczne. Osiedla powinny być projektowane tak, by zachować równowagę.

Tereny zielone na osiedlu wspierają całą społeczność w przypadku ulewnych deszczy, odciążają kanalizację i naturalnie zbierają nadmiar wody. Drzewa i krzewy to także wsparcie dla zwierząt. Ptaki, wiewiórki oraz rzesze owadów, są wdzięczne za schronienie w środku miasta. Nie jest tajemnicą, że rośliny wytwarzają tlen, a co za tym idzie, oczyszczają powietrze z niekorzystnych dla człowieka substancji. Zieleń to konieczność na osiedlu.

2.  Rekreacja i odpoczynek między budynkami

Prócz terenów zielonych na każdym większym osiedlu przydadzą się miejsca, gdzie można spędzić nieco czasu, odpocząć lub zająć się uprawianiem sportu. Takie punkty są potrzebne zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Place zabaw usytuowane między blokami lub innymi budynkami mieszkalnymi ułatwią Ci urozmaicenie zajęć Twoich dzieci. Wyjścia z domu nie muszą się wiązać z długimi podróżami autem.

Dorośli i młodzież chętnie korzystają z popularnych ostatnio zewnętrznych siłowni, gdzie można się rozruszać samemu lub w towarzystwie. Dobrym pomysłem na udogodnienie wspierające rekreację jest wygospodarowanie miejsca na boisko, gdzie będzie można spędzać aktywnie czas. Takie miejsca sprawią, że będzie następować naturalna integracja mieszkańców, co zmniejsza ryzyko pojawienia się nieporozumień.

3.  Czy konieczne są kosze na psie odchody?

Nowoczesne osiedle nie może obejść się bez infrastruktury przeznaczonej dla osób posiadających zwierzęta. Kosze na psie odchody nie są już rzadkością. Dbanie o wspólną przestrzeń to zadanie dla mieszkańców i projektantów terenów. Właściciele psów obecnie wiedzą, jaką wagę przywiązuje się do sprzątania po pupilu. Muszą mieć oni zapewnione miejsce, gdzie bez problemu umieszczą niepotrzebny odpad.

Gdzie deweloper powinien umieszczać tego rodzaju pojemniki? Spacery z psami często koncentrują się na terenach zielonych więc zainstalowanie tam takiego kosza jest niezbędne. Na ulicach i alejkach między budynkami też powinno się je spotykać co jakiś czas. Deweloper powinien wziąć pod uwagę fakt, że ich obecność sprawi, iż osiedle będzie czyste i bardziej przyjazne.

4.  Miejsca postojowe jako prawo mieszkańców

Poruszanie się po drogach samochodami to powszechne zjawisko. Osiedla mieszkaniowe najczęściej projektowane są tak, by w jak najbardziej ekonomiczny sposób zagospodarować dostępną przestrzeń. Zdarzają się przypadki, że jest to wykonywane kosztem miejsc postojowych, których mieszkańcy bardzo potrzebują.

Często w rodzinie są dwa lub trzy samochody. Konieczność zostawiania jednego z nich daleko od domu może skutecznie odstraszyć potencjalnych mieszkańców. Podobnie w przypadku odwiedzin rodziny i przyjaciół. Nikt nie chce zostawiać auta na parkingu odległego marketu. Gospodarowanie przestrzenią postojową to ważne zadanie dla deweloperów, a ilość miejsc parkingowych musi być dobrze przemyślana.

5.  Punkty handlowe i usługowe na terenie osiedla

Spory teren pod dużym miastem, na którym powstaje nowoczesne osiedle to miejsce, gdzie można rozwinąć lokalny biznes. Sklepy spożywcze czy spożywczo-monopolowe to nie jedyne obiekty handlowe niezbędne wewnątrz osiedli. Coraz częściej pojawiają się miejsca z ofertą gastronomiczną, głównie bary szybkiej obsługi i pizzerie. Na osiedlach można spotkać  też gabinety lekarskie, stomatologiczne czy prawnicze.

Nowoczesne osiedle powinno mieć szereg udogodnień, które uprzyjemnią i ułatwią życie jego mieszkańców. Ważny jest każdy szczegół. Boiska, place zabaw, zieleń, sklepy, a nawet pojemniki na psie odchody wesprą codzienne życie i znacznie je usprawnią. Dzięki nim mieszkańcy osiedla stworzą społeczność.

Comments are closed.