Kanał RSS: Artykuły

Jak przygotować ołtarz kościoła z okazji dni papieskich?

Jak przygotować ołtarz kościoła z okazji dni papieskich?

Na przestrzeni całego roku każdy chrześcijanin przeżywa wiele świąt i uroczystości ważnych dla całej społeczności Kościoła. Jest to oczywiście Boże Narodzenie, Wielkanoc, Dzień Wszystkich Świętych, czy Boże Ciało.

Ale nie często mówi się o pobocznych rocznicach, czy wspomnieniach świętych, a one również są przecież dobrą okazją do pogłębiania wiary. Jednym z takich wydarzeń są właśnie Dni Papieskie.

Czym są Dni Papieskie?

Jest to okres w roku, podczas którego wierni celebrują i wspominają czas posługi oraz nauki papieża Jana Pawła II. Ich obchody rozpoczynają się w niedzielę poprzedzającą 16 października i kończą właśnie w ten dzień, czyli w rocznicę wybrania Karola Wojtyły na papieża.

Podczas Dni Papieskich wierni uczestniczą nie tylko w liturgiach, ale w wielu parafiach obchodzone są również rekolekcje, konferencje, a nawet festyny.

W tym czasie zbiera się również datki na Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia założoną przez papieża Polaka.

Sens Dni Papieskich

Niektórzy zadają sobie pytanie,  dlaczego w ogóle obchodzi się Dni Papieskie i tak bardzo celebruje postać Jana Pawła II. Wszystko za sprawą jego nauki, która w czasie jego pontyfikatu była znaczącym przesłaniem dla wielu ludzi, nie tylko wierzących.

Warto tu zaznaczyć, że gdy Karol Wojtyła został papieżem, w Polsce panował komunizm. Ludzie nie mieli zbyt wielkich nadziei na przyszłość, a w narodzie coraz więcej chrześcijan odchodziło od wiary.

Sytuacja ta zmieniła się, gdy Jan Paweł II zaczął pielgrzymować do kraju ojczystego. Podczas swoich spotkań z ludźmi papież, głosząc Słowo Boże, dał ludziom nadzieję na wolność.

Jego popularne hasła takie jak: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, czy „Wy jesteście solą ziemi” nakłoniły ludzi do życia w szczerej wierze.

Kiedy obalono komunizm, papież w dalszym ciągu odwiedzał Polskę, a lud darząc go coraz większą sympatią i szacunkiem chciał słuchać jego dalszych nauk i chrześcijańskich wartości.

Fenomen pielgrzymek

Każda z wizyt Jana Pawła II odbiła się bardzo dużym echem wśród wierzących Polaków. Wszystkie były bowiem opatrzone konkretną nauką i hasłem przewodnim, dzięki którym można było poszerzać swój wymiar duchowy, bawić się razem z członkami wspólnoty, a także rozwijać swoje talenty dzięki organizowanym konkursom i występom.

Pielgrzymki papieża i wszystkie wydarzenia z nimi związane stały się swego rodzaju tradycją, która dała początek Dniom Papieskim.

Po śmierci Jana Pawła II chciano kontynuować spotkania wiernych i dalej głosić naukę papieża wyrażając przy tym uznanie dla niego. Wybrano więc na ten dzień rocznicę jego wyboru na zastępcę św. Piotra i z roku na rok zaczęto go obchodzić na wzór dawnych pielgrzymek – w duchu radości, wzajemnego szacunku i otwartości na działania Ducha Świętego – aż po dziś dzień.

Kościelne przygotowania do Dni Papieskich

Gdy zbliżają się październikowe obchody, każda parafia stroi kościół oraz inne budynki sakralne, w których będą się one odbywały.

Dekoracja odgrywa znaczącą rolę, ponieważ dzięki jej elementom wierni mogą jeszcze bardziej oddawać hołd świętemu już dziś papieżowi.

Na te elementy składają się zazwyczaj:

  • Portret Jana Pawła II – czy to w formie dużego obrazu przy ołtarzu, czy małych obrazków na ławkach;
  • Flaga papieska – żółto-biała chorągiew z herbem papieża (lub bez niego);
  • Flaga Watykanu – chorągiew o tych samych barwach, jednak z innym herbem (klucze przewiązane wstążką);
  • Dekoracje kwiatowe – najlepiej by nawiązywały kolorystycznie do flag;
  • Proporczyki kościelne – znajdujące się najczęściej przy ławkach i przedstawiające podobiznę Jana Pawła II lub flagę papieską.

W ozdabianiu przestrzeni ważny jest jednak umiar. Trzeba pamiętać, że podczas Dni Papieskich najbardziej liczy się wymiar duchowy i jego rozwój. Nie jest to zaś impreza, podczas której ma rządzić przepych i bogactwo.

Upamiętnienie i oddawanie czci Janowi Pawłowi II ma mieć swój znamienity charakter, dlatego wierni powinni przede wszystkim skupić się na przesłaniach papieża Polaka i rozważać z szacunkiem jego nauki, by tradycja ta pozostała w chrześcijańskim kulcie na długo.

Comments are closed.