Kanał RSS: Artykuły

Garnki nierdzewne – jakie mogą być ich typy

Garnki nierdzewne – jakie mogą być ich typy

Możemy wybierać spośród wielu różnych typów garnków. Wiele jest również firm, które oferują garnki nierdzewne najwyższej jakości. Garnki mogą mieć różną pojemność, wysokość oraz szerokość. Jeżeli urządzamy nasze nowe mieszkanie i pragniemy wybrać odpowiedni typ garnków, musimy odpowiednio zapoznać się z ofertami różnych firm. Niekiedy każda firma ma opracowaną swoją technologię. Możemy spotkać się najczęściej z technologią Cromargan lub Silirgan, które chronią nasze garnki przede wszystkim przed rdzą oraz zarysowaniami. Garnki nierdzewne, które posiadają w swoim składzie nikiel i chrom (18/10 – 18% chromu, 10% niklu), mogą zapewnić długotrwałość. Jednak nikiel nie jest dobrym pomysłem dla wszystkich – może on uczulać, dlatego lepiej wybierać garnki 18/0, które nie posiadają niklu. Ponadto, garnki takie są o wiele bardziej odporne na zarysowania. Warto więc dowiedzieć się więcej na temat garnków.

Na czym należy skupiać się dokonując wyboru

Przede wszystkim ważny jest skład garnków oraz ich kształt. Musimy bowiem dopasować garnki do wyglądu naszej kuchni, do typu kuchenki jakiej używamy oraz do potraw, jakie najczęściej robimy. Garnki muszą mieć odpowiednią wielkość oraz pojemność. Jeżeli mamy dużą rodzinę, musimy wybierać większe garnki. Jeżeli jednak mieszkamy tylko z mężem lub żoną, wystarczą mniejsze garnki nierdzewnegarnki. Warto skupić się na ich wyglądzie i kształcie. Każda firma zajmująca się produkcją garnków, najczęściej używa stali nierdzewnej. Jednak możemy spotkać się z naczyniami z aluminium lub żeliwa. Ważny jest kształt uchwytów, to czy garnki sprzedawane są razem z pokrywkami. Osobne często są garnki do mleka, makaronu spaghetti , szparagów i różnych potraw mięsnych. Często także możemy zakupić dodatkowo lub w zestawie wkłady do garnków, dzięki których łatwiej będzie nam gotować.

Najważniejsze cechy garnków

Garnki nierdzewne często mają tak zwaną powłokę transgeniczną na spodzie. Powłoka ta pozwala odpowiednio rozprowadzić temperaturę na całej powierzchni spodu garnka – dzięki temu nasza potrawa szybko się ugotuje lub podgrzeje. Kolejną cechą jest potrójne dno, które również jest dość często spotykane. Dno takie zapobiega przywieraniu potraw do spodu garnka. Dzięki temu nie będziemy musieli specjalnie szorować garnka po jego użyciu. Ważne są także uchwyty garnka, które dość często się nagrzewają. Warto jest pamiętać, że uchwyty zawsze będą się nagrzewać, jeżeli gaz będzie odkręcony na największą moc. Potrawy wbrew pozorom lepiej będą się gotować na gazie mniejszym. Jednak w wielu przypadkach możemy mieć do czynienia z rączkami, które są wykonane z innego tworzywa, po to by się zbytnio nie nagrzewały. Istnieje pewna linia garnków, która posiada gumkę z tworzywa dobrej jakości, która umieszczona jest pomiędzy garnkiem a uchwytami. Powoduje to brak bezpośredniej styczności uchwytów z garnkiem, co również może zapobiegać szybkiemu nagrzewaniu się.

Comments are closed.