Kanał RSS: Artykuły

Gdzie jest najwięcej ‘’złej’’ soli?

Gdzie jest najwięcej ‘’złej’’ soli?

Najwięcej soli, która nam szkodzi, znajduje się w wysoko przetworzonych produktach. Są to tak zwane ‘’gotowce’’. Niezdrowe, gotowe dania wcale nie są dobrym wyborem na obiad czy kolację. Prócz nadmiernej ilości soli, znajdują się także inne szkodzące substancje. Duża zawartość soli w ‘’gotowcach’’ jest zapewne użyta po to, by gotowe dania zapakowane w plastikowe pudełeczko nie zepsuły się szybko, tak jak naturalne jedzenie. ‘’Zła sól’’ występuje w dużej mierze w przyprawach typu Vegeta czy inne, zwykłe przyprawy do konkretnych dań. W fabrykach, gdzie powstaje żywność kiszona lub kwaszona, również dodawana jest duża ilość soli do żywności. Sól kuchenna – czyli zwykła, w porównaniu z solą niskosodową może faktycznie również być ‘’tą złą’’.

sol-wedzona

Sól o obniżonej zawartości sodu jest droższa niż standardowa sól, ale zdrowsza

Korzyści z niestosowania soli z wysoką zawartością sody

Wszyscy lekarze ostrzegają przed nadmiernym użyciem soli – jest to niebezpieczne, zwłaszcza jeśli bardzo często dosalamy dania dość dużą ilością soli. Miażdżyca, otyłość, różne choroby serca i nadciśnienie to tylko niektóre przykłady, jakie możemy sobie ‘’zafundować’ nie dbają o małą ilość soli. Gdy zrezygnujemy całkowicie z soli, która zawiera sód, nasze krążenie poprawi się, nie będziemy aż tak przemęczeni i przede wszystkim poprawi się nasz smak. Sól niskosodowa nie jest aż tak słona, jak zwykła sól kuchenna, więc może nas kusić, żeby dosolić potrawę jeszcze bardziej. Jednak musimy się nad tym skupić i zastanowić, czy smaczniejsze dzięki soli danie jest ważniejsze od tego, żebyśmy byli zdrowi?

Czy sól niskosodowa naprawdę sprawia, że nasze zdrowie ulega znacznej poprawie?

Stosowanie soli niskosodowej niesie za sobą wiele zalet. Najważniejszą z nich jest oczywiście poprawa stanu naszego zdrowia. Jeżeli zmniejsza się ryzyko wystąpienia w naszym organizmie chorób wymienionych powyżej, jesteśmy na dobrej drodze do pełnego odzyskania zdrowia.

Jeżeli dodamy do tego jeszcze zdrowe odżywianie się, zrezygnowanie z kawy, słodyczy i zbyt tłustego jedzenia – możemy być z siebie dumni, że weszliśmy z powrotem w zdrowy tryb życia.

Jeżeli będziemy postępować zgodnie z piramidą zdrowego żywienia, przyzwyczaimy się do stosowania zdrowych zasad i już nigdy nie będziemy chcieli sięgać z powrotem po sól kuchenną i inne niezdrowe produkty.

Sól a dzieci

Warto od wczesnego dzieciństwa uczyć dzieci, że nadmiar soli szkodzi. Muszą one wiedzieć także, która sól jest najzdrowsza. Wszyscy ludzie, a zwłaszcza dzieci, powinny unikać nadmiaru soli. Organizm, który się jeszcze w pełni do końca nie rozwinął, nie powinien tak wcześnie narażać się na choroby serca w późniejszych latach, czy choroby układu pokarmowego. Dodatkowo, jakiekolwiek potrawy gotowe, zamknięte w plastikowym pudełeczku lub zupy czy ciasta w proszku powinny być dla dzieci zakazane. Wszystkie słone przekąski, na przykład krakersy, paluszki, chipsy zawierają ogromną soli, więc nasze dzieci powinny unikać tego typu przekąsek.

Comments are closed.