Kanał RSS: Artykuły

Czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie? Za i przeciw

Czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie? Za i przeciw

Codzienne noszenie szkieł kontaktowych to świetna alternatywa dla tradycyjnych okularów korekcyjnych. Na taką zmianę decyduje się wiele osób z powodów estetycznych, a także chcąc zyskać komfort – zwłaszcza w upalne dni, kiedy konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Warto jednak wiedzieć, że soczewki nie są pozbawione wad i nie nadają się dla każdego. 

Na pytanie kto może nosić soczewki kontaktowe trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Teoretycznie każdy ma możliwość zakładania soczewek i ich zdejmowania, a odpowiednio dobrane nie będą wyczuwalne podczas codziennych czynności czy uprawiania sportu. Jednakże każdy pochodzi do noszenia soczewek indywidualnie. Konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań, które wskażą ewentualne przeciwwskazania. Jeśli zatem zastanawiasz się, czy warto kupić swoją pierwszą parę, poznaj wady i zalety ich noszenia. 

Zalety noszenia soczewek kontaktowych – dlaczego warto? 

Bez wątpienia noszenie soczewek kontaktowych jest wygodne. Nie trzeba nieustannie pamiętać o zakładaniu okularów, ich regularnym czyszczeniu w ciągu dnia czy o ograniczonych możliwościach związanych ze swobodą wykonywania ruchów. Ponadto soczewki są praktycznie niewyczuwalne, poprawiają pewność siebie oraz wpływają na poczucie estetyki. Z tych też powodów wiele osób decyduje się na założenie swojej pierwszej pary soczewek kontaktowych. 

Soczewki kontaktowe, zwłaszcza jeśli mamy dodatnią wadę, umożliwiają uprawianie intensywnych sportów, podczas których do tej pory konieczne było zdjęcie okularów korekcyjnych. Dodatkową zaletą soczewek jest fakt, że nie ograniczają one zasięgu wzroku, a podczas zmiany temperatury zimą – nie parują. Z racji tego, że nie mają szklanej powłoki, nie odbijają się w nich refleksy światła, dzięki czemu można swobodnie prowadzić samochód. 

Dużo osób zmagających się z problemami wzroku zaczyna stosować soczewki kontaktowe w okresie letnim, kiedy konieczne jest noszenie okularów przeciwsłonecznych. Korzystając też z modeli jednodniowych mogą bez problemu uprawiać sporty wodne. 

Za tym, aby zdecydować się na noszenie soczewek kontaktowych, przemawia jednak innowacyjna technologia, która jest stosowana do ich produkcji. Obecnie na rynku można znaleźć wiele rodzajów soczewek kontaktowych, które pozwalają na prowadzenie swobodnego trybu życia. Oprócz standardowych soczewek jednodniowych czy miesięcznych wyróżniamy również całodobowe. Oznacza to, że można w nich spać, co doskonale sprawdza się jeśli prowadzimy podróżny tryb życia. 

Soczewki kontaktowe – co przemawia na ich niekorzyść? 

zakladanie soczewekSoczewki kontaktowe mają jednak swoje wady, co znacznie wpływa na decyzję o ich noszeniu. Minusem jest przede wszystkim cena, która w pewnym momencie może przewyższyć koszt wykonania okularów korekcyjnych. W zależności od tego, jakie soczewki chcemy nosić (jednodniowe, miesięczne) koszt w ciągu miesiąca będzie się różnił. Do tego wszystkiego dochodzi zakup specjalistycznych płynów do soczewek. 

Kolejną wadą soczewek kontaktowych jest konieczność ich dokładnej pielęgnacji. Z racji tego, że soczewka to ciało obce, nie tylko ulega zniszczeniu, ale również nieodpowiednio czyszczona może zwiększyć ryzyko infekcji. Wiele osób zmagających się z problemem suchego oka unika noszenia soczewek. Nic w tym dziwnego, mimo specjalnych materiałów z jakich produkowane są soczewki kontaktowe, niektórzy w dalszym ciągu skarżą się na suchość oka. 

Czy soczewki kontaktowe są dla Ciebie? 

Wiele osób zastanawia się, czy soczewki kontaktowe są dla niego. Obecnie każdy, kto nie otrzymał innych zaleceń od okulisty, może nosić szkła kontaktowe. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek, co pozwala na dobranie idealnego modelu do kształtu i wymagań oka. Zdarza się, że pierwsza para może nie być komfortowa, a kolejna będzie wysuszała oczy. Jednakże innowacyjne materiały, jak w przypadku soczewek hydrożelowych, ograniczają łzawienie spowodowane suchością poprzez swobodny przepływ powietrza przez powierzchnię soczewki

Jeśli zatem należysz do grupy osób, które zastanawiają się, czy soczewki kontaktowe są dla niego – warto spróbować. Mimo wad szkieł kontaktowych, może się okazać, że komfort ich noszenia, a także poprawa estetyki, zachęcą do ich zakupu oraz regularnego noszenia. Można zatem przeanalizować wszystkie za i przeciw, i zdecydować, czy soczewki korekcyjne to idealne rozwiązanie. Odpowiednio dobrane z pewnością poprawią komfort podczas wykonywania codziennych czynności oraz uprawiania sportów. 

Comments are closed.