Kanał RSS: Artykuły

Zalety herbaty ajurwedyjskiej

Zalety herbaty ajurwedyjskiej

Herbata ajurwedyjska stanowi mieszankę w różnorodnych ziół himalajskich, które są skomponowane według tradycyjnych receptur. I stosowanie wiąże się z możliwością skorzystania z wielu pozytywnych działań, które skutecznie wzmacniają, oczyszczają i regulują działanie całego organizmu gwarantując równowagę oraz witalność. Co warto wiedzieć o o medycynie ajurwedyjskiej i jakie korzyści wiążą się z regularnym spożywaniem herbat ajurwedyjskich?

 

Medycyna ajurwedyjska i jej podstawy

Medycyna ajurwedyjska może zostać przetłumaczona jako nauka o życiu. Jest to jeden z najstarszych systemów lekarskich, który odnosi się zdrowego trybu życia. Medycyna ajurwedyjska wywarła znaczny wpływ na medycynę zarówno azjatycką jak i i na lecznictwo, które było stosowane w starożytnej Grecji czy Egipcie. Zasady jakie były stosowane w tym rodzaju medycyny przeszły do czasów obecnych i są uznawane za podstawy technik medycyny naturalnej. Głównym celem oraz sposobem leczenia na jakim skupiała się medycyna ajurwedyjska było ujednolicenie leczenia i jego praktyczna forma, dzięki której możliwe jest odkrycie głębszych przyczyn, które mają na wpływ na nasze zdrowie. Obecnie coraz chętniej sięgamy po naturalne sposoby zwalczania chorób czy innych dolegliwości dlatego metody wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej są powszechnie i coraz chętniej przewracane do codziennego użytku. Warto sięgnąć po herbaty ajurwedyjskie, które umożliwiają zniwelowanie różnorodnych negatywnych zjawisk jakie zaobserwujemy w naszym organizmie – pozwalają na szybki powrót do równowagi i zdrowia.

 

 herbata na refluks

 

Działanie herbaty ajurwedyjskich

Herbaty ajurwedyjskie to mieszanki różnorodnych ziół, które wykorzystuje się we właściwych kombinacjach w odniesieniu do pojawiającej się i męczącej choroby. Herbaty ajurwedyjskie są od setek lat stosowane na różne dolegliwości dzięki czemu doskonale można wybrać rodzaj herbaty, która będzie w największym stopniu wstanie zharmonizować funkcje naszego ciała. I tak możemy wybrać herbatę Kalamegha, która wspomaga działanie wątroby i pęcherzyka żółciowego, herbatę Brahmi, która pozytywnie wpływa na pamięć i czynności mózgu, Abhaya działająca na miażdżycę i żylaki czy Vidanga na redukcję wagi.

Rodzajów herbaty ajurwedyjskiej jest naprawdę wiele, więc bez względu na to z jakim schorzeniem się zmagamy z pewnością znajdziemy produkt odpowiedni dla siebie. Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt zdrowotny herbatę zazwyczaj należy zagotować. Wówczas napar jest zdecydowanie bardziej intensywny. Dodatkowo jest ona również łatwiejsze do przyjęcia przez układ trawienny, który jest istotny podczas wchłanianie substancji zawartych w ziołach.

Spożywanie herbaty ajurwedyjskiej zalecane jest podczas całego w okresu kiedy pojawiają się problemy zdrowotne. Co więcej nie warto używać więcej niż dwóch, trzech różnych rodzajów herbat w tym samym czasie gdyż nie będą one w stanie maksymalnie rozwinąć swoich pozytywnych działań, a skutecznie mogą zakłócać siebie nawzajem.

 

Herbata ajurwedyjska dla przyjemności

Pamiętajmy, że herbaty ajurwedyjskie można stosować zarówno aby osiągnąć określone efekty zdrowotne, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby herbaty te pić dla przyjemności. Ich smak z pewnością zadowoli każdego, a ich orzeźwiający aromat doda energii i chęci do działania. Może być to również potraktowane jako forma profilaktyki. Najlepiej spożywać herbatki ciepłe tuż przed spożyciem posiłku. Unikajmy w ich przypadku wykorzystywania sztucznych środków służących. Jeśli jednak jesteśmy przyzwyczajeni do słodkiego smaku możemy wykorzystać w tym celu odrobinę miodu. Regularne spożywane herbatki ajurwedyjskiej z pewnością przyniesie pozytywne efekty, a ich smak będzie dobrym urozmaiceniem codziennych nawyków. Pamiętajmy aby sięgać po produkty wysokiej jakości, gdyż w innym razie nie będziemy mogli maksymalnie poczuć pozytywnych efektów, ani cieszyć się pełnią aromatu.

Comments are closed.