Kanał RSS: Artykuły

Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Obecnie okulary z filtrem UV to ogólnie przyjęty standard w zakresie ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jednak nie gwarantują one całkowitej ochrony, ponieważ nie zakrywają oczu całkowicie, jeśli chodzi o wyjątek to będą one ściśle przylegać do oczu a więc okulary dla kolarzy czy alpinistów. Gdy chodzi o okulary przeciwsłoneczne dochodzi do padających promieni obwodowo co będzie bezpośrednio wynikać z promieni odbitych, które docierają do wnętrza gałki ocznej. Jeśli chodzi o soczewki, które mają filtr UV pomaga to chronić oczy przed promieniowaniem, ponieważ w pełni pokryta będzie rogówka, która zablokuje promienie jakie mogłyby docierać do struktur oka wewnętrznych. Soczewki z filtrem UV w połączeniu z kapeluszem o szerokim rondzie i dobrymi okularami przeciwsłonecznymi zwiększy stopień ochrony oczu oraz okolic, które je otaczają. Jeśli chodzi o sytuacje, w których noszenie okularów i kapeluszy nie będzie pożądane albo niemożliwe soczewki z użyciem UV mogą stanowić jedyny sposób zapewniający ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które mogą wpływać negatywnie na nasze oczy.

Teoria skupienia promieni obwodowych sugerują nam, że soczewki kontaktowe stanowią jeden z najważniejszych form ochrony przed UV. Według tej teorii promienie od strony skroniowej będą padać na obwodową część rogówki zostają załamane oraz skupione a także skoncentrowane i dzięki temu dawka promieniowania robi się znacząco wyższa. Stosowanie soczewek kontaktowych z filtrem UV, które będą pokrywać skroniową cześć rogówki oraz rąbek razem z okularami przeciwsłonecznymi może hamować efekt skupiania promieni obwodowych i chronić nie tylko struktury wewnętrzne oka, ale również wszystkie przylegające struktury między innymi część nosowa spojówki.

Jak będzie można chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

– należy zawsze decydować się na wysokiej klasy filtr UV w okularach przeciwsłonecznych, które będą blokować dostęp do większości promieniowania UV. Kupujemy wyłącznie certyfikowane okulary od producentów

– szukamy wyłącznie okularów o jak największych soczewkach, które znajdują się blisko oczu

– nosimy w okresie letnim kapelusz z szerokim rondem

– nosimy okulary słoneczne, pod które stosujemy soczewki z filtrem UV o odpowiedniej mocy, które będą w stanie chronić oko przed promieniowaniem obwodowym

– wybieramy dietę, która będzie bogata w luteinę. To naturalny filtr siatkówki, który będzie chronił nasze oko przed promieniowaniem UV. Produkty, które są bogate w luteinę to między innymi szpinak, brokuły, kapusta włoska, żółte oraz pomarańczowe owoce oraz warzywa. Jeśli nie będziecie amatorem takich warzyw i owoców będzie można zdecydować się na suplementację luteiną.

– jeśli chcemy osiągnąć najlepszą możliwą ochronę przed promieniowaniem UV powinno się jednocześnie wybierać okulary przeciwsłoneczne a także soczewki kontaktowe, które będą miały dobry filtr UV. Konieczna jest wspominana już dieta z luteiną a także kapelusz, który będzie miał szerokie rondo.