Kanał RSS: Artykuły

Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Wymagania związane z ochroną przed promieniowaniem UV

Obecnie okulary z filtrem UV to ogólnie przyjęty standard w zakresie ochrony oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Jednak nie gwarantują one całkowitej ochrony, ponieważ nie zakrywają oczu całkowicie, jeśli chodzi o wyjątek to będą one ściśle przylegać do oczu a więc okulary dla kolarzy czy alpinistów. Gdy chodzi o okulary przeciwsłoneczne dochodzi do padających promieni obwodowo co będzie bezpośrednio wynikać z promieni odbitych, które docierają do wnętrza gałki ocznej. Jeśli chodzi o soczewki, które mają filtr UV pomaga to chronić oczy przed promieniowaniem, ponieważ w pełni pokryta będzie rogówka, która zablokuje promienie jakie mogłyby docierać do wewnętrznych struktur oka.

Soczewki z filtrem UV w połączeniu z kapeluszem o szerokim rondzie i dobrymi okularami przeciwsłonecznymi zwiększy stopień ochrony oczu oraz okolic, które je otaczają. Jeśli chodzi o sytuacje, w których noszenie okularów i kapeluszy nie będzie pożądane albo niemożliwe soczewki z użyciem UV mogą stanowić jedyny sposób zapewniający ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, które mogą wpływać negatywnie na nasze oczy.

okulary nowej generacji

Dobór odpowiednich soczewek okularowych pozwala ochronić oczy w najlepszy możliwy sposób.

Teoria skupienia promieni obwodowych sugerują nam, że soczewki do okularów stanowią jedną z najważniejszych form ochrony przed UV. Według tej teorii promienie od strony skroniowej będą padać na obwodową część rogówki zostają załamane oraz skupione a także skoncentrowane i dzięki temu dawka promieniowania robi się znacząco wyższa.

Stosowanie soczewek okularowych z filtrem UV, które będą pokrywać skroniową cześć rogówki oraz rąbek razem z okularami przeciwsłonecznymi może hamować efekt skupiania promieni obwodowych i chronić nie tylko struktury wewnętrzne oka, ale również wszystkie przylegające struktury między innymi część nosowa spojówki.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Jak będzie można chronić oczy przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych? – Otóż, istnieje kilka ważnych wskazań, które pomogą nam dopasować okulary w odpowiedni sposób. Po pierwsze – należy zawsze decydować się na wysokiej klasy filtr UV w okularach, również przeciwsłonecznych, które będą blokować dostęp do większości promieniowania UV. Kupujemy wyłącznie certyfikowane okulary od producentów. Drugą, równie istotną sprawą jest wielkość soczewek i ich odległość od oczu. Szukamy wyłącznie okularów o jak największych soczewkach, które znajdują się blisko oczu. Dużą pomocą będzie noszenie w okresie letnim kapelusza z szerokim rondem.

soczewki okularowe

Aby zapewnić sobie maksymalną skuteczność ochrony, nosimy okulary słoneczne, pod które stosujemy soczewki z filtrem UV o odpowiedniej mocy.  Będą one w stanie chronić oko przed promieniowaniem obwodowym. Równie istotny jest sposób odżywiania się. Wybieramy dietę, która będzie bogata w luteinę.

To naturalny filtr siatkówki, który będzie chronił nasze oko przed promieniowaniem UV. Produkty, które są bogate w luteinę to między innymi szpinak, brokuły, kapusta włoska, żółte oraz pomarańczowe owoce oraz warzywa. Zawsze można zdecydować się na suplementację luteiną. Jeśli chcemy osiągnąć najlepszą możliwą ochronę przed promieniowaniem UV, powinno się jednocześnie wybierać okulary przeciwsłoneczne a także soczewki okularowe, które będą miały dobry filtr UV. Konieczna jest wspominana już dieta z luteiną a także kapelusz, który będzie miał szerokie rondo.

Artykuł powstał dzięki we współpracy z firmą American Lens, której oferta obejmuje najwyższej jakości soczewki dopasowane do zróżnicowany potrzeb osób z wadami wzroku.

Comments are closed.