Kanał RSS: Artykuły

Testy na covid – sprawdzeni producenci

Testy na covid – sprawdzeni producenci

Szybkie testy na COVID-19 są obecnie dostępne w sprzedaży internetowej, co powoduje że są znacznie łatwiej dostępne dla osób poszukujących sposobu na samodzielne przetestowanie się pod kątem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że szybkie testy antygenowe nie są testami do użytku domowego – ich wykorzystanie jest przewidziane tylko w warunkach profesjonalnych, laboratoryjnych, a interpretacja wyników testu powinna być pozostawiona w rękach profesjonalnego użytkownika w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 26 ustawy o wyrobach medycznych z dnia 20.05.2010 r. Jednym z kryteriów wyboru takiego testu powinien być też jego producent. Jak wybrać szybkie testy na COVID? Jacy producenci tworzą najlepsze szybkie testy na koronawirusa? 

Sprawdzeni producenci testów na COVID-19

Dlaczego wybór testu pod kątem jego producenta jest tak ważny z perspektywy profesjonalnego użytkownika? Placówki publiczne i prywatne, które chcą świadczyć usługę testowania pod kątem koronawirusa powinny upewnić się, że wykorzystywane i oferowane przez nie testy są w pełni sprawne, skuteczne i gwarantują najwyższą dokładność wykonanego testu oraz uzyskanego wyniku. Dokładność działania testów antygenowych jest zawsze niższa, niż tradycyjnych testów molekularnych RT-PCR, ale jeśli czułość testu antygenowego zostanie utrzymana minimum na poziomie 80%, a jego specyficzność na poziomie 97%, test może być uznany za wiarygodny i równoznaczny z testem PCR

Testy antygenowe o zadanych powyżej parametrach pochodzą wyłącznie od zaufanych producentów takich jak Artron Laboratories. To firma kanadyjska specjalizująca się w diagnostycznych badaniach In Vitro, wprowadzająca na rynek bardzo wysokiej jakości testy antygenowe na koronawirusa gwarantujące wysoką dokładność badania i niskie ryzyko uzyskania wyniku fałszywego. Firma posiada dopuszczenie do sprzedaży od FDA oraz europejskich instytucji odpowiedzialnych za weryfikację wyrobów medycznych. Artron Laboratories ma także prawo do umieszczania na swoich wyrobach certyfikatu CE oraz certyfikatu ISO 13485 potwierdzających jakość i bezpieczeństwo testów. To ważne, bo na etapie pandemii chcemy uzyskiwać wyłącznie wiarygodne wyniki testów – korzystanie z metod niesprawdzonych, pochodzących od niezaufanych producentów nie daje takiej pewności. 

Jak działają testy antygenowe?

Konieczność wyboru testu od sprawdzonych producentów to podstawa w przypadku testów antygenowych, które są dostępne szeroko w sprzedaży internetowej i mogą być kupowane do użytku profesjonalnego. Jako oficjalna metoda diagnostyczna, testy antygenowe powinny być sprawdzone pod kątem skuteczności, czułości i specyficzności, a także bezpieczeństwa użycia – ich wynik ma być interpretowany jako wiążący, na równi z testami RT-PCR. Testy antygenowe wykrywają na podstawie zachodzącej w kasetce reakcji obecność antygenów SARS-CoV-2 w próbce i informują, czy u pacjenta toczy się aktywna infekcja koronawirusa. Dotychczas były stosowane wyłącznie jako testy przesiewowe, ale obecnie mogą służyć do diagnozowania kolejnych przypadków COVID-19. 

Testy antygenowe są dostępne w sprzedaży internetowej i szeroko rozpowszechnione w sieci, ale nie mogą być mylone z szybkimi testami na przeciwciała. Ich działanie jest zupełnie inne, opiera się o wykrywanie antygenów SARS-CoV-2, jest skuteczne w czasie trwania infekcji (do ok. 5-7 dnia od czasu zakażenia) i daje wiarygodny wynik w zakresie zachorowania na koronawirusa. Testy takie mogą być wykonywane tylko przez osoby profesjonalnie związane z leczeniem i diagnostyką laboratoryjną – testy antygenowe nie są testami do samodzielnego wykonania w domu. Niedoświadczeni użytkownicy mogą mylić je z testami na przeciwciała służącymi do wykrywania przypadków ozdrowieńców oraz przesiewowego weryfikowania, czy w organizmie badanego zostały wytworzone przeciwciała odpowiadające za naturalną reakcję obronną organizmu na wirusa. Testy antygenowe nie badają przeciwciał, a antygen obecny bezpośrednio w cząsteczkach wirusa znajdujących się w m.in. w błonach śluzowych i próbkach pobranych z nosogardzieli

Jakie testy na COVID kupić?

Wspominana marka Artron Laboratories nie jest oczywiście jedynym sprawdzonym producentem testów na koronawirusa, ale wybierając odpowiednie testy należy kierować się wartościami, jakie stosowane są także przez kanadyjską firmę. Sprawdzone testy są przede wszystkim odpowiednio oznakowane, mają wysoką czułość i specyficzność, zostały dopuszczone do sprzedaży przez odpowiednie jednostki krajowe i międzynarodowe oraz są przystosowane wyłącznie do stosowania w warunkach profesjonalnego leczenia i diagnostyki chorób, nie do stosowania domowego. 

Comments are closed.