Kanał RSS: Artykuły

Rodzaje łóżek szpitalnych – jakie wyróżniamy?

Rodzaje łóżek szpitalnych – jakie wyróżniamy?

Łóżko szpitalne to niezwykle ważny mebel zarówno z punktu widzenia lekarza, jak i pacjenta. Ma ono znaczenie z uwagi na zapewnienie choremu komfortowych warunków podczas procesu leczenia, a także możliwości przewożenia go w razie potrzeby, przeprowadzenia rehabilitacji, czy też wykonywania różnych czynności przy pacjencie.

Jakie wyróżniamy rodzaje łóżek medycznych?

Łóżko rehabilitacyjne

Współcześnie mamy możliwość wyboru pomiędzy łóżkiem manualnym a tym z regulacją elektryczną. Każdy z rodzajów ma swoje plusy i minusy, obecnie jednak dużą popularnością cieszą się modele elektryczne. Z łóżek rehabilitacyjnych korzystają nie tylko pacjenci szpitali, lecz też podopieczni domu seniora, a także pacjenci odbywający rehabilitacje w domowym zaciszu.

Główną zaletą łóżka jest m.in. regulacja wysokości, dzięki czemu dużo łatwiej jest przesadzić pacjenta np. na wózek inwalidzki. Warto wspomnieć również o możliwości zmiany pozycji – wspomaga to przeprowadzanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, a także może pomóc zapobiegać powstawaniu odleżyn.

Łóżko rehabilitacyjne dla dzieci

Łóżka szpitalne, dedykowane najmłodszym pacjentom, różnią się nieco od łóżek dla dorosłych. Nieco inny jest ich wygląd. Producenci starają się, aby umieszczona na łóżku, wesoła szata graficzna, możliwie umiliła dzieciom pobyt w szpitalu. Ponadto, istnieją modele łóżek rehabilitacyjnych, które rosną razem z małym pacjentem, dzięki czemu nie ma konieczności wymieniania łóżka na nowe każdego roku. Łóżka dla dzieci mają wszystkie inne funkcje klasycznych łóżek rehabilitacyjnych, czyli możliwość zmiany pozycji, barierki zabezpieczające, czy też regulacja wysokości.

Łóżko rehabilitacyjne obrotowe

Jest to rodzaj łóżka rehabilitacyjnego, które łączy w sobie aż trzy funkcje: klasyczne łóżko do rehabilitacji, fotel geriatryczny, a także funkcję pionizacji, dzięki której można łatwo i bez wysiłku wspomagać u pacjenta przyjmowanie pozycji stojącej w ramach rehabilitacji. Warta uwagi jest także funkcja swing, dzięki której można zmieniać pozycję podczas leżenia, w celu zapobiegania problemom z kręgosłupem lub w ramach zabiegów medycznych, czy też higienicznych.

Łóżko bariatryczne

Szczególnej uwagi wymagają tzw. pacjenci bariatryczni, których nadwaga wykracza daleko poza ogólne normy. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie szerszych łóżek, z odpowiednio wzmocnioną konstrukcją, odporną na zwiększony ciężar. Tak jak w innych rodzajach łóżek, znaczenie mają rozwiązania ułatwiające zmianę pozycji, wysięgnik umożliwiający wstawanie, a także zastosowanie odpowiedniego materaca, mającego funkcję zapobiegania odleżynom.

Łóżko z funkcją fotela i pionizacji

Jest to rodzaj łóżka szczególnie dedykowany osobom dotkniętym porażeniem kończynowym lub złamaniem kręgosłupa. Najważniejszą zaletą tego typu łóżek z funkcją fotela i pionizacji jest możliwość odciążenia opiekuna osoby chorej, jako że dzięki zastosowaniu elektrycznej regulacji, nie musi on używać własnej siły fizycznej, oszczędzając tym samym kręgosłup i stawy.

Łóżko rehabilitacyjne zapewnia możliwość delikatnego, stopniowego zmieniania pozycji, bez narażania pacjentów na niebezpieczne urazy. Łóżko rehabilitacyjne z funkcją fotela i pionizacji musi być również wyposażone w komfortowy materac, który będzie przepuszczał powietrze, zapobiegając odleżynom, a także będzie odporny na przemakanie.

Na co zwracać uwagę, wybierając łóżko rehabilitacyjne?

Dobierając łóżko rehabilitacyjne, warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • stan zdrowia pacjenta oraz zakres jego sprawności ruchowej,
  • specyfika oddziału, na którym ustawione zostanie łóżko,
  • waga i wzrost pacjenta,
  • możliwość doposażenia łóżka w odpowiednie akcesoria,
  • kompatybilność dobranych komponentów z modelem łóżka.

Na szczęście jednak istnieją modele łóżek rehabilitacyjnych, już zaopatrzonych w dodatkowe wyposażenie. Ważnym elementem, szczególnie jeśli wybieramy łóżko do szpitala, jest możliwość dostosowania łóżka do pracy z aparaturą medyczną.

Łóżko szpitalne to nie tylko mebel, na którym pacjent leży i czeka na powrót do zdrowia. To wyrób medyczny, ułatwiający zmianę pozycji, rehabilitację, przewóz do innego pomieszczenia lub przesiadanie się na wózek. Mnogość funkcji i rodzajów łóżek rehabilitacyjnych umożliwia ich dobranie idealnie do aktualnych potrzeb pacjenta.

Comments are closed.