Kanał RSS: Artykuły

Rodzaje baterii AAA i AA

Rodzaje baterii AAA i AA

Baterie odgrywają ogromną rolę w praktycznie każdym domu. Wydają się one niewielkie, ale są związane z zasilaniem naprawdę wielu rzeczy.

Często spotykamy je w zabawkach, zegarach, pilotach telewizyjnych i innych urządzeniach elektronicznych. Z tego względu warto poznać rodzaje baterii AAA i AA.

 

Jakie są właściwości baterii?

Baterie AA to standardowe baterie o suchych ogniwach składające się z pojedynczego ogniwa elektrochemicznego, które jest jednorazowe lub wielokrotnego ładowania. Baterie te są szeroko stosowane do zasilania różnych przenośnych urządzeń elektronicznych o pojemności i napięciu, które różni się w zależności od chemii ogniwa baterii. Zazwyczaj jednak urządzenia wykorzystujące te baterie są zaprojektowane tak, aby zużywały tylko 1,5 wolta.

Bateria o rozmiarze AA ma kształt walca o średnicy około 1,4 cm. Waga baterii AA zmienia się w zależności od składu chemicznego jej ogniwa. Możemy tu wymienić trzy typy baterii: baterie alkaliczne AA to około 23 gramów, baterie litowo-jonowe AA – około 15 gramów oraz baterie AA Ni-MH – około 31 gramów.

Ładunek baterii w zależności od ich składu chemicznego

Standardowa bateria AA, która jest baterią alkaliczną, ma ładunek o napięciu nominalnym 1,5, ale gdy jest zupełnie nowa, będzie miała 1,65 wolta. Jest to pełna pojemność baterii alkalicznej, ale gdy osiągnie około 1,4 V, zostanie uznana za zużytą. W przypadku akumulatorów z chemią NiMH napięcie znamionowe będzie wynosić 1,2 V, a gdy będzie w stanie pełnego naładowania, będzie miało maksymalne obciążenie 1,65 V.

bateria duracell 312Akumulatory takie jak ten są uważane za zużyte, jeśli osiągną 100% naładowania, a ich napięcie w tym punkcie będzie mierzyć poniżej 1,2 wolta. Jeśli chodzi o chemię akumulatorów litowo-jonowych, pojedyncza natywna bateria ma 3,7 V, co uważa się za zbyt duże dla wielu urządzeń elektronicznych.

Baterie AAA

Baterie AAA lub Triple-A to również ogniwa galwaniczne. Mają one kształt walca. Ich długość to 44,5 milimetra, a średnica to 10,5 milimetra. Zazwyczaj ważą one około 11-12 gramów. One również mogą być alkaiczne lub niklowo-metalowo-wodorkowe. Ich napięcie wyjściowe to około 1,5 V w przypadku alkaicznych i 1,2 V w przypadku niklowo-metalowo-wodorkowych. Często w Polsce określane są jako małe paluszki i prócz rozmiaru mają podobną charakterystykę jak baterie AA.

Baterie jednorazowe i akumulatory

Zarówno baterie AA, jak i AAA, możemy podzielić na dwa dodatkowe typy. Jednorazowe baterie i akumulatory. Chociaż oba są bezpieczne i mogą zasilać takie same urządzenia to jednak większość osób stawia na akumulatory. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ są one lepsze z wielu powodów.

baterie panasonic aa

Przede wszystkim na dłuższą metę takie baterie oszczędzają dużo pieniędzy. Aby klawiatura bezprzewodowa lub kamera działały, nie trzeba od czasu do czasu wymieniać baterii, jak w przypadku baterii jednorazowych. Wystarczy przy użyciu odpowiedniego sprzętu naładować akumulatory.

Dodatkowo zmniejszamy to, jak przyczyniamy się do zanieczyszczenia środowiska. Nawet jednorazowych baterii nie powinniśmy po prostu wrzucać do kosza. Jednak jeżeli korzystamy z takiego rozwiązania i mamy wiele sprzętu zasilanego bateriami, to będziemy produkować bardzo dużo śmieci. W przypadku akumulatorów zamiast je wyrzucać po prostu je ładujemy.

Wiele marek posiada bezpieczne i bardzo wydajne ogniwa o doskonałej trwałości. Zazwyczaj oferują one zarówno baterie jednorazowe, jak i akumulatory.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Orka Hurt.

Comments are closed.