Kanał RSS: Artykuły

Pomyśl o wspólnej przestrzeni

Pomyśl o wspólnej przestrzeni

Szczęśliwy piesek i czyste podwórka

Tytuł ten może być brany z przymrużeniem oka, bowiem na polskich podwórkach, na których stale wyprowadzane są pieski mieszkające ze swoimi właścicielami w mieszkaniach, niestety dominuje brak odpowiedzialności za to, co zostawia po sobie pupil. Mało kto zwraca uwagę na to, by posprzątać po swoim czworonożnym przyjacielu, co sprawia, że dzieci bawiące się na trawnikach mogą zachorować, a nieestetyczny wygląd będzie odstraszał potencjalnych gości do wizyt w danym terenie – mówi pracownik portalu http://psiekupy.com.pl/. Brak społecznej aktywności w tej sprawie jest tak duży, że chyba każdy mieszkający w większym mieście człowiek dobrze wie, jak wygląda na co dzień problem psich kup pozostawionych w miejscach, takich jak chodniki czy garaże. Przykro patrzy się na tych, którzy zamiast sprzątać za swoimi psami, po prostu wracają do swoich domów i nie przejmują się niczym. Czy powinniśmy milczeć?

psieodchody2Wydawać by się mogło, że takimi incydentami zająć powinna się policja. Fakty są jednak takie, że jeśli sami nie zachcemy wziąć w swoje ręce całej sytuacji, to nic się nie zmieni. Stróże prawa rzadko mają okazję do wlepienia mandatów za niesprzątanie po psich odchodach, na szczęście my, mieszkańcy poszczególnych osiedli, dzielnic możemy spokojnie zwracać uwagę naszym sąsiadom i prosić ich, aby sytuacji nigdy więcej się nie powtórzyła. Woreczki na psie odchody wręczane każdemu niekulturalnemu posiadaczowi psa powinny skłonić go do myślenia. Oczywiście to tylko małe kroki, ale warto jest podjąć po to, by nasz świat z dnia na dzień był lepszy. Także edukacja w szkole mogłaby przyczynić się do szerzenia poczucia społecznego obowiązku dbania o wygląd naszych obejść, przecież to w najmłodszych mieszkańcach nadzieja na poprawienie sytuacji w przyszłości. Szeroka świadomość powinna pomóc.

Woreczki na psie kupy są dostępne w każdym sklepie zoologicznym, czasem także i w kioskach znajdujących się niedaleko parków. Dobrze też samemu zadbać o to, by niezależnie od miejsca być gotowym na posprzątanie psiej kupy po swoim pupilu. Taka postawa to przykład dla innych i na pewno będzie stanowiła inspirację do podejmowania zmian w przyszłości. Tylko aktywny udział w walce z osobami niesprzątającymi po swoich psach oraz dobry przykład są w stanie zmienić widok na naszych podwórkach. Zacznijmy działać już dziś i zachęcajmy do tego naszych znajomych.

Comments are closed.