Kanał RSS: Artykuły

Odżywki a serce

Odżywki a serce

Który mięsień u osób ćwiczących na siłowni jest najważniejszy? Na pewno wielu wskaże tutaj na biceps, triceps czy też mięśnie nóg bądź pleców, a więc największe partie mięśniowe w naszym organizmie. Mimo wszystko zdawać sobie sprawę trzeba z tego, że zdecydowanie najważniejszym mięśniem w ciele każdego z nas i dotyczy to nie tylko sportowców, ale również i osób, które stawiają na siedzący i mało aktywny tryb życia jest serce. Dlatego też trzeba o nie dbać w odpowiedni sposób, bo jest to mięsień, który męczy się tak samo, jak wszystkie inne. Jak więc możemy zadbać o swoje serce, mając tutaj na uwadze wszelkiego rodzaju odżywki, które stosowane są przez sportowców? Na szczęście możliwości mamy tutaj co najmniej kilka. Warto więc przyjrzeć się im nieco bliżej.

Kreatyna i ryboza

Jeśli zależy nam na zdrowym i nieprzemęczonym sercu, przede wszystkim powinniśmy pamiętać o jego nawodnieniu. Jeśli organizm nie jest nawodniony, dochodzi do tak zwanej lepkości krwi, a wówczas transportuje ona mniej tlenu. To sprawia natomiast, że musi ono bić mocniej i pracować szybciej, co doprowadza do tego, że serce męczy się zdecydowanie szybciej. Jeśli chcemy, aby miało ono wystarczająco energii do pracy, pomyśleć trzeba o rybozie oraz kreatynie, a więc substancjach, które wspomagają pracę serca oraz wydłużają wysiłek wytrzymałościowy.

Zmęczenie serca to jednak tylko jeden problem, który dotyka ten mięsień. Oczywiście może się ono także uszkodzić. W tym przypadku najważniejsza jest dobra regeneracja, chroniąca przed katabolizmem mięśniowym, który pojawia się po intensywnym wysiłku fizycznym. Jeśli jesteśmy już przy regeneracji tego mięśnia, to w tym przypadku uwagę zwrócić trzeba na proteiny, witaminy i minerały. Przyjmując je regularnie, możemy zapobiec mikrourazom mięśnia sercowego.

Zaburzenia krwi

Jak już wspomnieliśmy wyżej, praca serca wiąże się bezpośrednio z transportem krwi, a więc i tlenu. Poza tym krew odpowiada także za usuwanie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii. Na ukrwienie organizmu negatywny wpływ ma nadmierny wysiłek fizyczny, a także odwodnienie. Jakie odżywki stosować, aby mieć pewność, że przepływ krwi był odpowiedni?

Na szczęście na rynku jest mnóstwo suplementów, które pozwalają zmniejszyć lepkości krwi, z którą mamy do czynienia przy wzmożonym wysiłku fizycznym. Na pewno warto postawić tutaj na witaminy A, C i E, które należy przyjmować regularnie. Wszystko dlatego, że zapobiegają one usztywnieniu, a także niszczeniu erytrocytów. To jednak nie wszystko. Równie dobre efekty daje wzbogacenie diety w kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Mniej popularne są natomiast EPA, a więc kwas eikozapentaenowy, DHA – kwas dokozaheksaenowy oraz GLA – kwas gamma-linolenowy.

odzywki
Bez wątpienia stanem swojego serca warto zainteresować się nieco bardziej. Należy bowiem pamiętać o tym, że nie jest to mięsień niezniszczalny i zużywa się tak samo, jak inne. Szczególnie, jeśli nie jest odpowiednio pielęgnowany, o co warto zadbać także i podczas samego wysiłku fizycznego, a przecież z takim na siłowni spotykamy się na każdym kroku.

Odżywki dla sportowców

Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele, warto wobec tego zadbać o jego sprawność. Istnieje szereg czynników negatywnie wpływających na serce, wliczając w to nadmierny wysiłek fizyczny, przewlekły stres czy też nieodpowiednia dieta, nie bez przyczyny więc na rynku istnieje szereg odżywek i suplementów, mających za zadanie odpowiednio wpłynąć na serce, dla jego lepszego funkcjonowania. Przyjmując jednak różnego rodzaju specyfiki, warto się jednak zastanowić na jakie dokładnie dolegliwości powinny one zadziałać, a także jaki powinien być ich dokładny skład. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest produkcja odżywek dla sportowców z określonym, wybranym przez nas składem, aby zmaksymalizować korzystne działanie produktu.

Jeżeli dotychczas nie interesowaliście się tym, bądź co bądź najważniejszym mięśniem w swoim organizmie czas najwyższy to zmienić. Zrobicie to nie tylko przez zmianę swoich planów treningowych i większą uwagę, ale także przez liczne dziś na rynku odżywki. Warto postawić na suplementy, które nie tylko poprawią Waszą rzeźbę czy sprawią, że przybędzie Wam masy. Niemniej ważne jest także wspieranie mięśnia sercowego, stosując odżywki, o których wspomnieliśmy wyżej. Wówczas Wasze serce będzie odpowiednio zadbane.

Comments are closed.