Kanał RSS: Artykuły

Od czego zależy komfort podczas jazdy rowerem?

Od czego zależy komfort podczas jazdy rowerem?

Komfortowa jazda na rowerze to kwestia, na której zależy nawet wyczynowym sportowcom. Kilometry pokonane w pozycji siedzącej, na dwóch kołach wymagających od nas niesamowitego poczucia równowagi z pewnością mogą zostać umilone przez odpowiednio dobrane siodełko, wygodną konstrukcję roweru, odpowiednią wysokość kierownicy czy dobrą amortyzację. Rower wygodny to dla wielu też rower szybki – trudno spodziewać się komfortu podczas jazdy, gdy każde rozpędzenie się kosztuje naprawdę dużo energii. Jakie elementy odpowiadają za komfort podczas jazdy rowerem i na co zwracać uwagę podczas zakupu wygodnego jednośladu? Warto zerknąć do sklepu internetowego PM Bike, żeby zobaczyć jakie nowości oferują producenci akcesoriów oraz części rowerów, usprawniających komfort podczas jazdy.

Rozmiar ramy i odpowiednie ustawienie roweru

Jak często zwracasz uwagę na rozmiar ramy podczas zakupu roweru? Doświadczenie pokazuje nam, że wiele osób niestety w dalszym ciągu nie zdaje sobie sprawy z istnienia takiego parametru! Kierowanie się odpowiednim dla siebie rozmiarem kół to jedno, ale do komfortowej jazdy potrzeba jeszcze odpowiedniego dopasowania ramy do wymiarów ciała. Wiele osób z powodzeniem radzi sobie na kołach 28”, ale nie czuje się na nich komfortowo nie zdając sobie do końca sprawy z tego, że winną jest tu kierownica zbyt mocno oddalona od siodełka i nie pozwalająca na utrzymanie na rowerze odpowiedniej pozycji.

Błędem podczas ustawiania roweru jest np. zbyt niska pozycja siodełka w trakcie jazdy, która wbrew pozorom wcale nie pomaga w utrzymaniu pionowej pozycji siedzącej. Za to, jak wygodne będzie siedzenie na rowerze odpowiada jego geometria – jeśli chcesz jeździć długo w wyprostowanej pozycji, postaw na rower miejski lub trekkingowy, a nie ostry i sportowy MTB. Za komfort jazdy odpowiada też sam rozstaw kierownicy – ta do jazdy szosowej jest skierowana w dół, wymuszając na tobie pozycję pochyloną. Nie każdemu rozwiązanie takie musi odpowiadać, dlatego zawsze podkreślamy – na rower warto wsiąść zanim podejmiesz decyzję o zakupie i przymierzyć go tak, jak przymierza się ubrania – dokładnie, ze szczególną uwagą na komfort siedzenia i obsługi roweru.

Odpowiednie opony, a przyczepność kół do podłoża

Wybierając rower zwykle nie zastanawiamy się nad tym jakie ma opony, wiedząc że producent dobrał je odpowiednio do charakteru i przeznaczenia danego roweru. Warto wiedzieć jednak dlaczego akurat takie koła zostały w danym modelu zamontowane i w razie ewentualnej wymiany, jakie wybrać by jazda była jak najbardziej komfortowa. Tu należy kierować się przede wszystkim przyczepnością opon do podłoża, a tym samym oporami jakie koła będą stawiać podczas jazdy. Wysokie bieżniki i grube opony są na przykład niezwykle wygodne podczas jazdy po trudnym terenie leśnym, ale jeśli twój rower służy ci raczej jako codzienny transport po mieście, warto przestawić się na nieco gładszą oponę, która będzie po pierwsze mniej hałasować, a po drugie pozwoli ci osiągać większą prędkość jazdy przy mniejszym wysiłku.

Jazda na rowerze szosowym

Amortyzacja

Gdy na rynku zaczęły pojawiać się rowery amortyzowane, wszyscy zaczęli jeździć na nich wierząc, że amortyzator poprawi ich komfort jazdy. Dziś wiemy już, że takie rozwiązanie sprawdza się owszem w trudnych warunkach, ale w mieście nie robi zwykle większej różnicy poza dodatkowym obciążeniem roweru. Jeśli twoja trasa do pracy obfituje w krawężniki, jazdę po wybojach i nierównym poboczu, amortyzatory z pewnością zwiększą komfort twojej jazdy. Należy jednocześnie pamiętać, że przy pokonywaniu wielu podjazdów przydaje się opcja blokady amortyzatorów, dzięki której cała wkładana energia zostanie przełożona na obrót kół, a nie na uginanie się sprężyn w widelcu.

Odpowiednie ciśnienie w kołach

Mając już cała konstrukcję roweru czas skupić się na mniejszych elementach, które z komfortem jazdy mają naprawdę wiele wspólnego. Podobnie jak w samochodzie, i tu ciśnienie w kołach robi ogromną różnicę podczas jazdy. Nienapompowane opony to większe tarcie i choć mocno przepompowane mogą powodować twardą i mniej przyczepną jazdę, te miękkie zwiększają siłę tarcia i utrudniają swobodną jazdę pod górę, a czasem nawet po prostej. Pompując rower zawsze kieruj się sugestiami producenta kół, a w razie potrzeby woź ze sobą pompkę, która uratuje cię przed problemami na dłuższej trasie. Dodatkowo, pamiętaj by twój łańcuch zawsze był dobrze nasmarowany, a hamulce odpowiednio wyregulowane. Komfort to nie tylko sama wygoda jazdy, ale też bezpieczeństwo na trasie, o którym nie można ot tak zapomnieć.

 

Comments are closed.