Kanał RSS: Artykuły

Muzyka bez ZAIKS do sklepu w galerii handlowej

Muzyka bez ZAIKS do sklepu w galerii handlowej

Każdy produkt artystyczny ma swojego autora, który posiada do niego prawa majątkowe, dlatego też Stowarzyszenie Autorów ZAiKS pobiera opłaty za słuchanie radia lub muzyki z odbiorników telewizyjnych. Można to jednak łatwo i całkowicie legalnie obejść korzystając chociażby z utworów będących częścią zasobów wolnej domeny Creative Commons.

Opłata na rzecz ZAiKS

W Polsce istnieje opłata na rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za odtwarzanie muzyki w obiektach handlowych. Stawki licencji są ustalone w zależności od przynależności do jednej z czterech grup, do pierwszej należą wszelkiego rodzaju sklepy, kolejną grupą są ciągi komunikacyjne w galeriach handlowych, a następnie obiekty na wolnym powietrzu i ostatnia grupa, czyli targi i wystawy. Ceny są dodatkowo ustalane w zależności od powierzchni jaka jest nagłaśniania oraz od zaludnienia miejscowości, w której znajduje się lokal. W przypadku obiektów znajdujących się na terenie centrów handlowych jest podobnie z tym, że trzeba uważać na tak zwane rozpoczęte metry za które również są naliczone dodatkowe opłaty. Może z perspektywy właściciela firmy nie wydaje się to aż taka duża kwota, jednak wielu ludzi woli na tym oszczędzić i wybiera darmowe i legalne rozwiązania, które z powodzeniem sprawdzają się w lokalach usługowych.

Licencja Creative Commons

Nie wszystkie utwory muzyczne są dla nas nieosiągalne, czasami autorzy korzystają z możliwości jaką daje im organizacja Creative Commons, która poprzez różnego rodzaju licencje wypracowała kompromis pomiędzy ochroną praw i rozpowszechnianiem, dzieleniem się twórczością.

Pozwala to na tworzenie i korzystanie z utworów na znacznie bardziej elastycznych regułach niż oferuje klauzura „wszystkie prawa zastrzeżone”. Osoby chcące korzystać z tych utworów nie muszą uiszczać żadnych opłat na rzecz autorów, wystarczy, że będą przestrzegać pewnych warunków licencji, do których może należeć na przykład uznanie autorstwa. Wykonać to można w bardzo łatwy sposób, poprzez umieszczenie w antyramie nazwisk wszystkich autorów puszczanych piosenek. Nie wymaga to od nas wysiłku, a wola twórców zostanie zachowana.

Zdarzają się jednak także utwory na licencji CC0, która zwalnia utwór z praw majątkowych i osobistych, pomimo, że w Polsce nie można zrzec się tych drugich praw, jest to jednak licencja skonstruowana przez organizację zagraniczną, więc jest to jak najbardziej zgodne z ich prawem. W takiej sytuacji piosenki można słuchać w lokalach handlowych bez obowiązku uznawania autorstwa.

Z możliwości jakie daje licencja Creative Commons korzystają nie tylko sklepy i lokale usługowe, ale nawet renomowane hotele. Jedną z wielu korzyści tego rozwiązanie jest to, że bez problemów i obaw możemy zgrać takie piosenki na płytę, pendrive lub dysk przenośny i odtwarzać ją w swoim lokalu lub firmie. W razie kontroli ZAiKS nie może nałożyć na taką osobę żadnej kary, ponieważ prawo nie zostało złamane.

 

Inne możliwości

Zamiast płacić abonament można kupić licencjonowane płyty, jednak pomimo zezwolenia na puszczanie ich publicznie, nie będą one dla wielu osób zbyt dobrym pomysłem, ponieważ kosztują one po kilkaset złotych za sztukę, a nie można przecież kupić tylko jednej płyty, bo bardzo szybko wszyscy będą mieli jej dosyć. Innym rozwiązaniem jest zakup płyty bez opłat ZAiKS, jednak będzie to muzyka instrumentalna lub odgłosy natury, które najczęściej nie są odpowiednie do takich miejsc, dlatego warto zapoznać się z ofertą darmowych utworów od Jamendo, Soundcloud, Wolne media i wielu innych.

Comments are closed.