Kanał RSS: Artykuły

Mundur pilota – elegancja w ponadczasowej formie

Różne profesje wymagają określonego dress codu. Pracownicy korporacji muszą ubierać stonowane garnitury i garsonki, lekarze noszą fartuchy, adwokaci prezentują się w togach, nawet w hotelach każde stanowisko wyróżnione jest indywidualnym uniformem. Tyczy się to również pilotów samolotów. Linie lotnicze budują swój wizerunek ubierając swoich pracowników w eleganckie i stylowe stroje. Popularne przysłowie mówi „za mundurem panny sznurem”. W tym żartobliwym powiedzeniu można znaleźć ziarno prawdę, gdyż mężczyźni wykonujący ten zawód są postrzegani za wyjątkowo atrakcyjnych w oczach kobiet. Czy jest to zasługa wysokiego stanowiska czy może świetnego wyglądu? Jaki jest sekret dobrze dobranego munduru?

Ubiór pilota w praktyce

W przypadku lotnictwa cywilnego kolor i krój munduru zależy od pomysłowości linii lotniczej. Jest to elegancki garnitur w przypadku panów lub garsonka ze spódnicą za kolano dla pań. Kolor jest ciemny i stonowany np. granat, szary, czarny. Najważniejsze, aby stój był zarówno oficjalny i wzbudzający szacunek, jak i wygodny. Nie może on krępować ruchów, ani ograniczać widoczności w przypadku czapki. Aby odróżnić kapitana od drugiego pilota na pagonach marynarki umieszcza się różną ilość ozdobnych pasków. Dla pierwszego pilota, czyli kapitana samolotu, naszywa się cztery paski, dla pierwszego oficera jest ich trzy. Mogą być one również umieszczone na rękawach i zakończone szykownymi pętelkami zastępującymi ostatni pasek. Wiele sklepów oferuje ciekawe dodatki do klasycznego munduru. Ubiór można wzbogacić okularami typu pilotki, eleganckim zegarkiem czy modnym, skórzanym paskiem.

Dla pilotów pracujących na mniejszych lotniskach i wykonujących prywatne loty dress code nie jest obowiązkowy. W ich przypadku sprawdzi się kombinezon koloru khaki oraz skórzana brązowa kurtka pilotka. Muszą oni sami dokonać przeglądu samolotu oraz zadbać o całą maszynę dlatego ich strój musi być bardziej funkcjonalny, nie ograniczać swobody ruchów. Są oni narażeni na ubrudzenie smarem lub jego zniszczenie, w związku z tym nie musi być on tak wyjściowy i kosztowny w produkcji. Modne w sklepach internetowych są również torby podróżne z naszywkami informującymi o wykonywanym zawodzie pilota. Wybór jest naprawdę spory, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Dress code także dla stewardess

Tak samo ważny jest wygląd pilota jak i wygląd stewardess. Mają one kontakt z pasażerami praktycznie na każdym etapie lotu. Ich profesjonalizm powinien być podkreślony dobrze dobranym ubiorem, który powinien być skromny, elegancki i jednocześnie bardzo praktyczny. Każdy pasażer który będzie miał kontakt ze stewardessą w formalnym uniformie, podświadomie będzie pozytywnie kojarzył daną linię lotniczą z wysoką jakością usług. Niedopuszczalne są za krótkie spódnice czy głębokie dekolty. Buty nie mogą być na wysokim obcasie. Powinny być one stabilne tak aby stewardessy mogły swobodnie chodzić po pokładzie samolotu nawet podczas mocnych turbulencji. Mocny makijaż i rozczochrane włosy będą się źle komponowały z profesjonalnym strojem.

Linie lotnicze bardzo dbają o jednorodność w kwestii ubioru pilota jak i stewardess. Elegancki strój świetnie podkreśli profesjonalne usługi jakie oferuje nam dana firma. Pasażerowie nawet nieświadomie zwracają uwagę na wygląd pracowników. Jeśli będzie on niestaranny i nieestetyczny, prawdopodobnie linia lotnicza nie będzie odnosiła sukcesów na rynku. Dress code obowiązujący w danej firmie jest świetnym elementem marketingowym. Nienagannie ubrani pracownicy staną się wręcz chodzącą reklamą, a owe linie lotnicze będą kojarzone z luksusem i wysokim poziomem usług.

Comments are closed.