Kanał RSS: Artykuły

Kupno mieszkania przez młodych

Pozyskanie własnego mieszkania to jedna z kluczowych rzeczy w życiu każdego młodego człowieka. Z uzyskaniem swojego pewnego miejsca zamieszkania wiążą się duże wydatki, które niemal zawsze obciążają nabywców mieszkania na długie lata. Program Mieszkanie dla Młodych Poznań wychodzi naprzeciw przyszłym nabywcom swoich lokalów mieszkalnych i prezentuje perspektywy pozyskania dopłat do transakcji powiązanych z inwestycją w lokale własnościowe na terenie Poznania i okolic.

Program pomocy MDM Poznań toczy się od początku 2014, a jego koniec planowany jest wraz z ostatnim dniem grudnia 2018. W projekcie mogą brać udział tylko te osoby, które przedtem nie były właścicielami lub współposiadaczami współwłaścicielami żadnych nieruchomości, w tym mieszkań, są to więc w znacznej mierze podmioty, które po raz pierwszy przystąpić chcą do nabytku swoje własnego lokum. Wiek potencjalnych nabywców to także zasadnicza sprawa – osoby korzystające z projektu Mieszkanie dla Młodych Poznań nie mogą przekroczyć 35. roku życia, co najmniej jedna osoba w małżeństwie nie może przekroczyć właśnie tego wieku. Szczęśliwie w programie mogą uczestniczyć również osoby samotne i rodziny już posiadające dzieci, a także osoby samemu je wychowujące. Program mieści więc sporą liczbę osób, wszyscy którzy mieszczą się w wyżej wymienionych warunkach demograficzno-społecznych mogą liczyć na dopłaty. Górna granica kosztu nabycia jednego metra kwadratowego nowego mieszkania wynosi w MDM Poznań około 5500 złotych, co wyróżnia go pozytywnie na tle innych większych polskich miast. Średnia wysokość dodatku do mieszkania stanowi 10% wartości odtworzeniowej nieruchomości.
1391046_florence_italy_from_the_piazzale_michelangelo
Największa miara lokalu do którego można dostać dopłatę przez mieszkanie dla młodych Poznań to 75 metrów kwadratowych, aczkolwiek wysokość dopłaty równa jest wtedy mieszkaniu o wielkości 50 metrów. Ograniczeniem koniecznym w czasie udziału w programie jest dodatkowo potwierdzenie braku możliwość sprzedaży i wynajmu kupionego mieszkania przez nadchodzące 5 lat. Jeśli partycypant programu uczyni inaczej, będzie musiał oddać pozyskaną wcześniej subwencję.

Comments are closed.