Kanał RSS: Artykuły

Kosiarki samojezdne – jak wybrać odpowiedni model do naszych potrzeb?

Kosiarki samojezdne – jak wybrać odpowiedni model do naszych potrzeb?

Kosiarki samojezdne są inaczej bardzo często nazywane traktorami ogrodowymi, są one niezwykle wygodne i pomocne podczas dbanie o ogródek zwłaszcza w sytuacjach gdy dysponujemy dużym ogrodem, którym koszenie tradycyjną kosiarką byłoby monotonne i zajmowałoby bardzo dużo czasu. Ponadto wykorzystanie sprzętu ogrodniczego czyli kosiarki samojezdnej zagwarantuje sporo zabawy, przez co wykonywanie obowiązku jednocześnie będzie łączyło przyjemne z pożytecznym. Ponadto kosiarka samojezdna umożliwia szybsze skoszenie nawet sporych terenów z jednoczesnym zaoszczędzeniem naszego czasu.

Określ swoje kryteria i potrzeby

Obecnie na rynku można znaleźć bardzo wiele marek kosiarek samojezdnych między innymi Al-ko, John Deere czy VIKING. dlatego wybór jednej odpowiedniej maszyny niekiedy może wiązać się z problemami, zwłaszcza, że bardzo często wszystkie modele mogą wydawać się na pierwszy rzut oka atrakcyjne i warte uwagi.

Podczas wyboru powinniśmy w pierwszej kolejności dokładnie określić nasze wymagania i to do nich dostosować wybrany model kosiarki samojezdnej. Obecnie większość dostępnych modeli kosiarek tnie trawę za pomocą dwóch, czasami trzech, rotacyjnych synchronicznie poruszających się noży. Różnice między poszczególnymi modelami odnoszą się szerokości koszenia, która najlepiej powinna zostać odpowiednio dobrana do wielkości obszaru, którą mamy zamiar kosić. Podczas zakupów warto zwrócić również uwagę na silniki.

Kupując kosiarkę do przydomowego użytku zazwyczaj wybiera się silnik jednocylindrowy o mocy kilku do kilkunastu koni mechanicznych. Wybierając sprzęt do koszenia większego areału, wielkości te powinny zostać odpowiednio zwiększone, należy jednak pamiętać, że w zależności od konkretnych potrzeb wybranie zbyt szerokiej lub zbyt szybkiej maszyny sprawi, że nie będzie mogła ona wykorzystywać swojej mocy efektywnie, a zużycie paliwa będzie za wysokie. Silnik 2-cylindrowy o wysokiej mocy oferuje m.in. model John Deere X350R – z możliwością cięcia na wstecznym biegu i mocą znamionową 12,2 kW/3100 min-1.

kosiarka john deere x350r

Kosiarki dostosowane do terenu

W przypadku koszenia dość nierównego terenu przydatne mogą okazać się amortyzatory, które wytłumią wszelkie zakrzywienia ziemi. Niektóre modele kosiarek posiadają również elektryczne włączanie napędu noży poprzez włącznik umieszczony na pulpicie. Niekiedy producenci dodatkowo do kosiarek samobieżnych dołączają zmienne elementy takie jak pługi do odśnieżania, szczotki do zamiatania, przez co kosiarka może przybrać odmienne funkcji i wspomóc dbanie o daną posesję również w innych kwestiach.

Kosiarki samobieżne posiadają regulację wysokości koszenia co gwarantuje jednolity wygląd całego trawnika niezależnie od nierówności terenu, a parametry te można dowolnie regulować i korygować w zależności od potrzeb. Kosiarki samojezdne są również dostosowane tak, by zagwarantować wygodną pracę. Fotel jest wyposażony w opcję regulacji, dźwignia do jazdy do przodu oraz do tyłu znajduje się blisko kierownicy i w zasięgu ręki. Warto zwrócić uwagę na odpowiednio szerokie i duże opony, które sprawią, że trawa nie będzie uszkodzona, a sam pojazd nie będzie pozostawiał śladów. Niektórzy producenci aby urozmaicić swoje pojazdy dodatkowo wprowadzają innowacyjne systemy, które gwarantują jeszcze większy komfort użytkowania. I tak np. niektóre modele kosiarek samojezdnych firmy VIKING oferują zmiana jazdy kierunku za pomocą dźwigni.

Przed dokonaniem zakupu najlepiej dokładnie określić swoje wymagania i oczekiwania względem sprzętu. Wybór modelu bez przemyślenia może skończyć się tym, że kosiarka nie będzie spełniała swoich głównych funkcji. Warto pamiętać, że oprócz dostarczenia rozrywki głównym działaniem kosiarki ma być doprowadzenie trawnika do konkretnego stanu dlatego wybór przypadkowych maszyn firm może skończyć się niezadowoleniem i frustracją. W pierwszej kolejności należy dokładnie zastanowić się nad oczekiwaniami, a następnie porównać poszczególne modele oferowane przez firmę i dokonać odpowiedniego wyboru.

Comments are closed.