Kanał RSS: Artykuły
Szukaj na portalu:
Koronka na gumce – jak ją wykorzystać?
Koronki swoją popularność zdobyły wiele lat temu. Już w średniowieczu damy dworu pokochały ich elegancję, szyk i oryginalność. Chętnie przyozdabiały nimi suknie i pozostałe elementy garderoby.
Z czasem niewiele się zmieniło. Do dziś przy wielu wyrobach odzieżowych, to właśnie koronki wiodą prym. Nie sposób przecież zaprzeczyć, że dziś większość kobiecej bielizny, wieczorowe suknie lub tym bardziej ślubne kreacje, nie obejdą się bez takiego wykończenia. Detale takie jak, koronka na gumce, znajdują swoje zastosowanie również w domu.
Pościele, obrusy czy firanki wyglądają z nimi o wiele dostojniej. Niewiele osób wie jednak, że istnieje wiele rodzajów koronek na gumce. Tak naprawdę wyróżnia się cały szereg jej podtypów. Wśród najpopularniejszych można wymienić koronki irlandzkie, gipiurę, koder, koronkę makramową i koronkę klockową. Co je wyróżnia i jakie mają cechy charakterystyczne?
Jakie wyróżniamy rodzaje koronek?
Zarówno koronki, jak i tak zwane gipiury, to dziś jedne z najczęściej wykorzystywanych w krawiectwie wykończeń. Gdy zależy nam na wyrobach ekskluzywnych i eleganckich, koronki dopełnią całości w stu procentach. Powinniśmy jednak wybrać ich rodzaj w zależności od materiału na którym pracujemy i końcowego efektu, jaki pragniemy uzyskać. Gdy szyjemy na tkaninach rozciągliwych najlepsze będą koronki elastyczne. Kiedy stosujemy pozostałe materiały, o wiele lepiej sięgnąć po tak zwane stałe koronki.
Poszczególne rodzaje koronek różnią się między sobą. Na przykład koronka irlandzka składa się wyłącznie z pojedynczych, konkretnych wzorów. Na niej możemy zobaczyć listki lub kwiatki, albo innego rodzaju ciekawe motywy. Z kolei gipiura, którą zresztą bardzo dużo osób myli z klasycznym haftem, to po prostu pewien rodzaj koronki klockowej. Wyróżnia się trudną do zrealizowania fakturą, dużymi oczkami i dość nieregularnymi kształtami. Najpopularniejsza była w dawnych czasach, a konkretnie w XIX wieku. Natomiast koder, to po prostu koronka gotowa, na przykład francuska. Posiada ona wyrazistą fakturę. Może być też wzbogacona haftem matowym lub metalową nitką.
Koder może występować zarówno na tłach z tiulu, szyfonu, jak i jedwabnej oranży. Przedostatnim typem koronki jest makrama szydełkowa, inaczej zwana rumuńską lub arabeską. Jest bardzo plastyczna, dlatego dzięki niej można tworzyć naprawdę wyrafinowane ozdoby. I choć jest dość czasochłonna, to tak naprawdę łatwa w obróbce. Można przyozdabiać ją motywami roślinnymi, jak i różnego rodzaju wzorami. Koronka klockowa, jako ostatni rodzaj wyróżnia się splatanymi ze sobą nićmi lnianymi lub bawełnianymi, niekiedy nawet jedwabnymi.
W zależności od regionu świata, takie koronki różnią się między sobą. Niekiedy do wykonania zużywania się mniej więcej stu par klocków. Praca nad koronką jest wtedy bardzo czasochłonna i skomplikowana.
Koronka na gumce – jak ją wykorzystać?
W w sklepie internetowym z pasmanterią dostępne są zarówno koronki syntetyczne, jak i bawełniane. Tymi pierwszymi ozdabia się najczęściej bieliznę i sukienki. Drugie zaś wykorzystuje się do ozdabiania różnego rodzaju odzieży, obrusów i pościeli. Ich właściwości i charakterystyczne cechy nadają się do różnego rodzaju materiałów. Bawełniane koronki są po prostu mocniejsze i trwalsze. Z kolei syntetyczne wyroby, które są przyjemne w dotyku sprawdzą się przy delikatnej bieliźnie i przewiewnych spódniczkach.
Dekorowanie ubrań koronkami nie należy do trudnych czynności. Jeśli posiadamy choćby minimalne zdolności krawieckie, z łatwością poradzimy sobie z ich przyszyciem. Wystarczy pomysł, odpowiedni plan, igły i nici. Jeśli potrafimy szyć na maszynie do szycia, tym lepiej. Całość wyjdzie jeszcze bardziej profesjonalnie. Dzięki tego typu ozdobie nasze klasyczne sukienki nabiorą wyrazu – serwetki czy obrusy również. Za pomocą małego detalu możemy diametralnie zmienić całość!
Do tego atrakcyjna oferta obejmująca naprawdę olbrzymi wybór kolorystyczny wśród koronek powoduje, że każdy klient znajdzie w sklepie coś dla siebie. Wygodna forma zamówienia, szybka dostawa i niskie ceny, to kolejne zalety pasmanterii internetowej. Jeśli nie mamy w pobliżu stacjonarnej pasmanterii lub jej oferta nie jest dla nas wystarczająca, najlepszą z możliwych opcji będą zakupy przez Internet.