Kanał RSS: Artykuły

Konserwacja filtrów — sprawdź jak to wykonać prawidłowo

Konserwacja filtrów — sprawdź jak to wykonać prawidłowo

Filtry powietrza w systemach wentylacyjnych pełnią bardzo dużą rolę. Warto więc dbać o nie należycie, by w dzisiejszych czasach pełnych zanieczyszczeń cieszyć się czystym powietrzem, a co za tym idzie dobrym zdrowiem. Takie filtry stosuje się zarówno w przedsiębiorstwach, jak i w domach prywatnych, gdzie dbanie o ich dobrą jakość jest szczególnie ważne. Sprawdźmy więc jak konserwować filtry, by służyły nam jak najdłużej. 

Dlaczego konserwacja filtrów jest istotna?

Każdy filtr ma swoją żywotność, a jego zaniedbanie prowadzi nie tylko do zanieczyszczenia powietrza, ale także uszkodzenia całego systemu wentylacyjnego

Zalegający w filtrze brud może dostać się do tych części wentylacji, które zawsze powinny mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Jeśli więc zostaną one zatkane, istnieje ryzyko uszkodzenia całego systemu z niską szansą na jego naprawienie

Ponadto z biegiem czasu filtr się zużywa, a aby nie dopuścić do zalęgania drobnoustrojów w powietrzu i zwiększania ryzyka chorób płucnych (zwłaszcza w miejscach, w których często pojawia się pył, kurz i drażniące zapachy), należy utrzymywać go w jak najlepszej kondycji i systematycznie obserwować jego pracę. 

Jak filtracja wpływa na oszczędności w domu?

Kwestia ta jest bardzo skrajna, gdyż jeśli filtr działa w domu prawidłowo, to pozwala na dużo bardziej efektywną pracę całego systemu wentylacyjnego, który wówczas zużywa mniej energii. Jeśli zaś zaniedbamy konserwację filtra, to narazimy się na dużo większe zużycie energii, a co za tym idzie wzrost rachunków za prąd. 

Ponadto przy nieodpowiednim doborze filtra istnieje ryzyko uszkodzeń wentylacji i w rezultacie poniesienia jeszcze większych kosztów w związku z całą jego wymianą. 

filtr kasetowy

Jakie filtry są zalecane? 

Typy filtrów wentylacyjnych są dwa – kasetowe i kieszeniowe. Zazwyczaj w przedsiębiorstwach, w laboratoriach, magazynach i w dużych pomieszczeniach poleca się filtry kasetowe, dlatego większość osób myśli, że sprawdzą się one również w domu. Nic bardziej mylnego. W domowej przestrzeni dużo lepiej sprawdzą się filtry kieszeniowe, które są dużo mniejsze, ale przy tym niezawodne. Mają dużo prostszą konstrukcję, dzięki czemu ich montaż i konserwacja nie stanowią problemów nawet dla niedoświadczonych w tych kwestiach domowników. 

Jak konserwować filtry?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie byłoby powiedzenie, że najlepiej wymieniać je systematycznie i najczęściej jak się da. To jednak niejedyna kwestia, która wpływa na dobrą konserwację filtrów. 

Filtr może być zupełnie nowy, ale jeśli nieprawidłowo się go zamontuje (wszystkie łączenia i uszczelki nie będą prawidłowo połączone i szczelne), lub dobierze się zły rozmiar, to może on w dalszym ciągu negatywnie oddziaływać na inne części systemu. Warto więc, choćby na samym początku, regularnie sprawdzać, czy w całej wentylacji na pewno wszystko działa i ewentualnie usuwać pojawiające się usterki. 

Przykładowo filtry często mogą wpływać na włókniny ochraniające elementy elektryczne. Przy ich działaniu ona również może szybko się zużywać, co znaczy, że ryzyko spięć będzie większe. Najlepiej więc przy regularnych wymianach filtra sprawdzać inne elementy wentylacji i również systematycznie je wymieniać. 

Podsumowanie

Można więc zauważyć, że konserwacja systemów filtrujących w wentylacji ma naprawdę duże znaczenie zarówno dla naszego zdrowia, ale też portfela. Systematyczna i częsta wymiana filtrów, zwłaszcza tych kieszeniowych w domu potrafi być nieraz uciążliwa, ale warto o to dbać, gdyż zużycie filtra czy jego oddziaływanie na cały system może później przynieść dużo gorsze skutki, których lepiej unikać. 

Comments are closed.