Kanał RSS: Artykuły

Jakie technologie wykorzystują lampy LED?

Jakie technologie wykorzystują lampy LED?

Technologię LED wykorzystuje się na całym świecie już  dobrych kilkadziesiąt lat    w sporej ilości dziedzin życia człowieka. Lampy LED znajdziemy praktycznie wszędzie: na ulicy, w sklepie, w  instalacjach o charakterze przemysłowym,  w budynkach użyteczności publicznej, w reklamach i oczywiście w naszych prywatnych domach.

Co to takiego lampa LED?

Lampa LED to najprościej ujmując źródło światła, które oparte jest na elektroluminescencyjnych diodach, znajdujące się w odpowiedniej oprawie dla żarówek. Dioda ta złożona jest zazwyczaj z dwóch podstawowych elementów czyli luminofor – (substancja o zdolnościach do lunomiscencji) oraz niebieskiej diody emitującej światło (fala ma ok.450 nm.).

Niebieskie światło diody wywołuje świecenie luminoforu zawartego  w obudowanej diodzie. Emitowane przez luminofor światło żółtozielonej barwy łączy się z niebieskim  światłem diody i powstaje kolor biały. (źródło: Luxon.pl)

Oświetlenie LED

Ponad 40 % znajdujących się na rynku lamp LED-owych ma sprawność około 300 lumenów z 1 wata mocy elektrycznej, pozostała cześć lamp ok. 100 lumenów z1 wata mocy elektrycznej.

Lampy LED, które są wykorzystywane do oświetlania mają cokół, np. E27 bądź  tezE27, pozwalający na  umieszczenie ich w oprawie dla żarówek, oraz przyłącza igiełkowe bądź bagnetowe. Napięcie potrzebne do zasilania diod  jest w nich wytwarzane z wykorzystaniem  impulsowej przetwornicy.   Wykorzystywane w lampach diody   to diody okrągłe (klasyczne)  oraz diody LED SMD i diody COB (bardziej nowoczesne, trwalsze i bardziej wydajne, mające szerszy kąt świecenia)

Natomiast lampy o mniej skomplikowanej budowie pełniące funkcje np. maleńkich żaróweczek, posiadają tylko diodę, która świeci w wybranym i opornik. Ich praca odbywa się przy napięciach w zakresie  6–24 V.

 Jakie są zalety lamp LED?

Największą zaletą lamp LED jest duża trwałość (pracują około 50 tysięcy godzin!), szerszy niż w przypadku lamp żarowych zakres napięć, duża sprawność,  o wiele mniejsze nagrzewanie. Charakteryzują się także  brakiem zależności temperatury barwy światła od  zasilającego je napięcia,  a jeśli mamy do czynienia z żaróweczkami użytymi w charakterze kontrolek- możliwością otrzymania dowolnie wybranego  koloru światła bez konieczności stosowania filtra. Warto także zwrócić uwagę na niską cenę eksploatacji, a  koszty wymiany żarówek na lampy LED-owe zwrócą się nam po około roku.

Jakie są wady lamp LED?

-wysoka cena.

-różna charakterystyka widmowa: kupując lampę LED musimy zwrócić uwagę czy jest to tzw. lampa „ciepła’ czy „zimna”.

Comments are closed.