Kanał RSS: Artykuły

Jakie buty na rower MTB?

Jakie buty na rower MTB?

Dobór odpowiedniego obuwia to przede wszystkim gwarancja komfortu oraz wygody podczas jazdy na rowerze. Odpowiedniej jakości obuwie zapewnia także większy stopień bezpieczeństwa i chroni stopę kierującego przed wystąpieniem ewentualnych urazów w przypadku upadku lub zderzenia się z przeszkodą. Przed wyborem modelu obuwia rowerowego prędzej czy później stanie praktycznie każdy amator dwóch kółek. Na rynku dostępnych jest wiele modelu butów, zaczynając od szosowych, a kończąc na modelach ekstremalnie wyczynowych.

Jak ubrać się na rower?

Dylemat zaczyna się już na etapie zakupu roweru, który będzie podstawą do kompletowania pozostałego wyposażenie oraz akcesoriów do jazdy. Im bardziej dana osoba jest zaawansowana w tematyce jazdy na rowerze, tym lepszej jakości odzież i obuwie będzie potrzebować. Buty są jednym z najbardziej istotnych elementów dla każdego kolarza. Zapewniają one dobrą przyczepność nogi do pedałów oraz chronią stopę przed ewentualnymi urazami. Każdy model obuwia, ze względu na swoją różnorodność przeznaczenia będzie dopasowany do innych i zmieniających się potrzeb klientów. Aby dokonać właściwego wyboru, należy przebrnąć przez kilka etapów, które pozwolą na idealne dopasowanie tego elementu wyposażenia kierowcy.

Pierwszym elementem na jaki trzeba zwrócić uwagę jest fakt, czy rower jaki posiadamy jest wyposażony w pedały zatrzaskowe czy platformowe. To ważna informacja, ponieważ buty także są dopasowywane i konstruowane pod dane modele rowerów MTB. Nie ma wątpliwości, że znaczna część rowerzystów porusza się używając pedałów zatrzaskowych, a jedynie początkujący używają tradycyjnych, które są nieco prostsze w użytkowaniu. Warto wiedzieć, że większość modeli obuwia dla rowerzystów posiada specjalistyczne zaślepki, które umożliwiają jeżdżenie jednocześnie zarówno na pedałach płaskich jak i turystycznych.

Zaletą butów do turystyki jest o wiele sztywniejsza podeszwa aniżeli w zwykłych butach „na co dzień”, która umożliwia o wiele lepsze przenoszenie siły z nóg na element napędzający rower. Na dłuższych dystansach buty tego typu ograniczają w znacznym stopniu zmęczenie się stop.

Warto wspomnieć, że ten typ pedałów jest najczęściej wykorzystywany w dyscyplinach ekstremalnych jak enduro, freeride lub downhill. W tym celu producenci wytwarzają także specjalne obuwie rowerowe przeznaczone do tego typu jazdy wyczynowej. Charakteryzują się one podeszwami o idealnej przyczepności, a dodatkowo dają pewność, że stopa będzie chroniona przez licznymi kontuzjami. Są one wzmocnione i wykonane z gumy, dzięki czemu można poruszać się w nich nawet po śliskiej nawierzchni. Idealnie sprawdzają się one podczas jazdy w górach i trudnych warunkach terenowych.

Rowery MTB buty

Obuwie rowerowe – sport czy turystyka?

Należy także podkreślić, że obuwie MTB jest zazwyczaj kompatybilne z niemalże wszystkimi rodzajami pedałów MTB. Należy jednak zadać sobie pytanie czy wybrać modele sportowe lub turystyczne obuwia rowerowego. Rynek oferuje wiele modeli, których jakość i wykonanie jest bardzo zróżnicowane. Dostępnych jest wiele modeli obuwia rowerowego, które są rekreacyjne lub przeznaczone typowo do sportów ekstremalnych. W ofertach sklepów zajmujących się wyposażeniem rowerzysty można natknąć się na buty sznurowane, które znajdują swoich odbiorców głównie w rekreacji. Pojawiają się także modele MTB czyli sportowo-rekreacyjne, które wyglądają jakby pochodziły z wyścigu, ze względu na obecność licznych rzepów, pokręteł oraz sprzączek, umożliwiających lepsze trzymanie stopy.

Można wybrać także modele sportowo-wyścigowe oraz typowo wyścigowe, które są skonstruowane tak aby zmaksymalizować proces transferu mocy na pedały, dzięki sztywnej, karbonowej podeszwie. Niestety ten typ obuwia kompletnie nie nadaje się do chodzenia i użytkowania na co dzień ze względu na sztywność swojej konstrukcji.

Inwestycja w buty rowerowe – czy warto?

Dobrą decyzją jest inwestycja w profesjonalne buty rowerowe, ponieważ zapewniają one nie tylko większy poziom bezpieczeństwa, ale także zwiększają komfort kierującego rowerem. W zależności od stylu jazdy oraz potrzeb rowerzysty można wybierać obuwie spośród tysiąca modeli różniących się między sobą właściwościami, ceną oraz budową. Kupując buty rowerowe należy jednak zwrócić uwagę na komfort ich użytkowania oraz ewentualne systemy, które zostały zastosowane. Ważny jest także dobór odpowiedniego rozmiaru obuwia, który dopasowany idealnie odwdzięczy się wysokim poziomem bezpieczeństwa i wygody.

Comments are closed.