Kanał RSS: Artykuły

Jak przygotować rower na dłuższą wyprawę?

Jak przygotować rower na dłuższą wyprawę?

Wyprawy rowerowe należą do jednych z najchętniej wybieranych form aktywnego wypoczynku i spędzania wolnego czasu na łonie natury. Miłośnicy dłuższych wycieczek rowerowych muszą jednak pamiętać, że trzeba się do nich odpowiednio przygotować, aby wyprawa była przyjemnością i niesamowitą przygodą.

Jakiego typu rowery najlepiej sprawdzają się na dłuższe wyprawy?

Zarówno dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych cyklistów, na dłuższe wyprawy rowerowe polecane są rowery turystyczne zwane inaczej trekkingowymi. Jest to uniwersalny model roweru posiadający cechy roweru miejskiego, szosowego i górskiego. Z tego też względu idealnie nadaje się do pokonywania tras asfaltowych podczas dojazdów do pracy, jak i podczas dłuższych wypraw po bardziej wymagających nawierzchniach.

Jakie cechy posiadają rowery turystyczne?

Rowery turystyczne cieszą się ogromną popularnością wśród nabywców jednośladów. Przeanalizujmy ich cechy i specyfikację:

  1. Rozmiar kół

Najczęściej spotykanym rozmiarem kół w rowerach turystycznych jest 28”, ale możemy wybierać również spośród kół w rozmiarach 26” i 29”. Koła o mniejszych rozmiarach są lżejsze, ale nie zapewniają tak dużego komfortu jazdy i rozwijania prędkości, jak ich większe odpowiedniki. Chcąc dobrać odpowiedni rozmiar kół, powinniśmy kierować się przede wszystkim wzrostem cyklisty. Dla osób niższych zdecydowanie polecane są koła 26”.

  1. Rodzaj bieżnika

Wybierając rower trekkingowy, warto przypatrzyć się oponom, od których w znacznej mierze będzie zależał komfort i bezpieczeństwo jazdy. Oprócz doboru odpowiedniego rozmiaru kół powinniśmy zastanowić się, po jakich zazwyczaj nawierzchniach będziemy się poruszać. 

W rowerach turystycznych popularnym rodzajem bieżnika jest semi-slick łączący w sobie cechy bieżnika bardziej agresywnego stosowanego w rowerach górskich, jak i tego, z którym mamy do czynienia w rowerach miejskich, a więc bardziej gładkiego. Umożliwia on komfortową jazdę po utwardzonych, jak i po bardziej wymagających, naturalnych nawierzchniach. Sprawdzi się zatem idealnie podczas wypraw rowerowych po zróżnicowanym terenie.

  1. Rodzaj i rozmiar ramy roweru

Aby odpowiednio dobrać rozmiar ramy, nie powinniśmy kierować się wzrostem, co się dość często zdarza, lecz długością swoich nóg mierzoną od krocza do linii śródstopia. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez 0,63, a następnie podzielić przez 2,54. W ten sposób otrzymamy rozmiar ramy wyrażony w calach.

Ramy w rowerach turystycznych mogą być wykonane z aluminium, stali lub karbonu. Do roweru trekkingowego najodpowiedniejsza będzie rama aluminiowa, ponieważ, w odróżnieniu od ramy stalowej, jest lżejsza i odporniejsza na korozję oraz bardziej wytrzymała niż rama karbonowa.

  1. Amortyzacja

Amortyzator służy do niwelowania drgań podczas jazdy. Dzięki niemu komfort jazdy jest o wiele lepszy. Im bardziej wymagający i wyboisty teren, w tym lepszą amortyzację powinniśmy zainwestować, szczególnie jeżeli rama naszego roweru wykonana jest z aluminium.

  1. Waga roweru

Waga roweru zależna jest od rozmiaru kół oraz od materiału, z jakiego wykonana jest rama. Najcięższe są rowery, których rama wykonana jest ze stali, a najlżejsze- z karbonu. Waga rowerów turystycznych waha się zazwyczaj między 13-15 kg.

  1. Siodełko

Od kształtu i materiału, z jakiego wykonane jest siodełko, będzie zależał nasz komfort jazdy oraz to, czy będziemy w stanie pokonać na rowerze dłuższą trasę. Wszak to przecież od siodełka zależy, czy będzie nam się wygodnie pedałować, czy będzie to wręcz dla na katorgą. Nawet jeżeli mamy nie wiadomo jak drogi i dobry rower, to bez wygodnego siodełka ani rusz! Zaleca się, aby siodełko było wykonane z naturalnych materiałów, było dobrze wyprofilowane i posiadało dodatkową amortyzację.

  1. Hamulce

Jeżeli będziemy uczestniczyć w wyprawach odbywających się w mocno górzystych i wyboistych terenach, warto zainwestować w rower wyposażony w tarczowe hamulce hydrauliczne. W przypadku wypraw typowo rekreacyjnych po mało wymagających terenach bardzo dobrym rozwiązaniem będą zwykłe hamulce zaciskowe (V-Brake’i).

Jaki rower turystyczny wybrać?

Jeżeli szukasz dobrego, solidnego roweru sprawdzającego się zarówno podczas dojazdów do pracy, wycieczek rekreacyjnych, jak i dłuższych wypraw po bardziej wymagających terenach, najlepszym wyborem będzie jeden z modeli rowerów turystycznych KROSS, dostępnych w wersjach damskich i męskich.

Rowery turystyczne KROSS sprawdzają się idealnie podczas kilkudniowych wypraw za miasto. Wyróżnia je wysoka jakość wykonania, trwałość i wytrzymałość. Można je wyposażyć w elementy i akcesoria ułatwiające przewożenie dodatkowego bagażu i ekwipunku. Spośród innych rowerów turystycznych, rowery trekkingowe KROSS, dzięki zastosowaniu specjalnej budowy ramy, umożliwiają zajęcie wygodnej, wyprostowanej pozycji podczas jazdy, a tym samym odciążenie dolnej części kręgosłupa.

Rowery turystyczne KROSS sprawdzają się idealnie na zróżnicowanych nawierzchniach. Czy to jazda po asfalcie, czy po bardziej miękkim i naturalnym, czy też wyboistym terenie, rowery KROSS dbają o komfort oraz gwarantują pewność i lekkość prowadzenia. Ich ramy wykonane są z lekkiego, trwałego i odpornego na uszkodzenia aluminium.

rower

Jak przygotować rower na długą wyprawę?

Zanim wybierzemy się w dłuższą wyprawę, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie i wyposażenie roweru oraz o sprawdzenie jego stanu technicznego. O czym należy pamiętać?

  • Dobre oświetlenie– zarówno przednie, jak i tylne. Najlepsze będzie oświetlenie zasilane za pomocą dynama, niewymagające posiadania przy sobie dodatkowych baterii czy akumulatorów.
  • Zadbanie o odpowiednie ciśnienie w oponach – dobrze napompowana opona zapewnia mniejsze opory toczenia i zmniejsza ryzyko przebicia.
  • Sprawdzenie stanu hamulców – należy pamiętać o tym, że sprawne hamulce to podstawa bezpieczeństwa. Powinny być mocne i zapewniać szybkie i skuteczne zahamowanie w każdych warunkach.
  • Solidny bagażnik – mocny bagażnik to podstawa. Najlepiej jakby umożliwiał montaż na nim dodatkowych sakw do przewożenia niezbędnego ekwipunku.
  • Błotniki – szczególnie przydatne podczas jazdy na mokrych, błotnistych nawierzchniach.
  • Lusterko – zwiększa bezpieczeństwo na drodze, pozwala obserwować innych uczestników wyprawy rowerowej oraz nadjeżdżające samochody.

Co zabrać ze sobą na dłuższą wyprawę rowerową?

Niezbędnik dłuższej wyprawy rowerowej powinien zawierać:

  • pompkę,
  • łatki i łyżki do opon,
  • zapasową dętkę,
  • zestaw kluczy i śrubokrętów,
  • zapięcie do roweru,
  • szybkozłączki do łańcucha,
  • odzież sportową i przeciwdeszczową,
  • sakwy montowane na bagażnik rowerowy- nie należy jednak przeciążać go zbyt mocno,
  • kamizelkę odblaskową- bardzo przydatna w nocy, zwiększająca bezpieczeństwo na drodze,
  • odpowiedni zapas wody.

Podsumowując, dłuższa wyprawa będzie wymaga od nas troszkę więcej przygotowania niż dwugodzinny wypad za miasto. Warto zadbać o odpowiedni stan techniczny naszego roweru oraz o dodatkowe wyposażenie. Pozwoli to nam na szybkie rozwiązanie problemów, które mogą pojawić się w trasie. Jeżeli będziemy odpowiednio przygotowani, wówczas nie będziemy musieli obawiać się, że nie sprostamy trudnościom mogącym wystąpić podczas naszej eskapady. 

Comments are closed.