Kanał RSS: Artykuły
Szukaj na portalu:
Jak i czym czyścić płytki w domu?
Płytki są obecne w naszych domach już od setek lat z uwagi na ich wytrzymałość i praktyczność. Do niedawna kładzione jedynie w kuchniach i łazienkach, dziś występują również w aranżacjach innych pomieszczeń. Prezentują się świetnie o ile jednak utrzymane są w czystości i połysku. Jak osiągnąć taki efekt? Zapoznaj się z naszymi radami.
Idealnie czyste płytki
Zadaniem płytek obecnych w łazience, jest chronienie ścian przed zamoczeniem i wilgocią. W kuchni z kolei mają one chronić ściany przed pryskający olejem i innymi zabrudzeniami. Terakota jest po prostu bardzo praktyczna i łatwa w utrzymaniu czystości jednak i o nią należy odpowiednio dbać. W sytuacji, kiedy w ogóle nie poświecimy jej uwagi, po jakimś czasie zaobserwujemy wszelkiego rodzaju zacieki, ślady po szamponach, odkładający się kamień, a nawet pleśń. W kuchni zauważymy ślady tłuszczu i inne zabrudzenia. Tak wyglądające płytki tracą cały efekt i nie są estetyczne, dlatego warto jest je czyścić regularnie odpowiednimi środkami. Odpowiednie produkty do czyszczenia (takie jak na przykład od Chemia-Forma) są tu konieczne, jednak nie mogą być zbyt silne, bo możemy uszkodzić powierzchnię płytki.
Środki chemiczne
Większość gospodyń domowych do czyszczenia płytek stosuje popularne, ogólnodostępne środki czyszczące, jednak okazuje się, że i z nimi trzeba uważać. Nieodpowiednio stosowane mogą doprowadzić do trwałych uszkodzeń, dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń producenta. Najlepiej, aby środek był przeznaczony do mycia terakoty. Przykładowo, jeżeli użyjemy tutaj środka do czyszczenia kamienia, możemy trwale uszkodzić płytkę lub też ją porysować. Zaufaj producentowi i nie dolewaj do wody podwójnej dawki stosowanego środka.
Domowe sposoby
Przy czyszczeniu łazienki, doskonałym trikiem jest odkręcenie gorącej wody na parę minut. Dzięki temu płytki zostaną nawilżone gorąca parą, która ułatwi nam usuwanie zabrudzeń. Znanym i od dawna stosowanym środkiem do czyszczenia jest ocet, który powinien być wymieszany z woda w proporcji 1 do 3. Ocet doskonale czyści powierzchnię, dezynfekuje ją i nadaje połysk. Jego jedynym minusem jest zapach, który mimo wszytko szybko się ulatnia.
Jeżeli jednak ocet nie przypadł ci do gustu, zastanów się nad szarym mydłem. Należy rozpuścić je w ciepłej wodzie, a następnie dosypać odrobinę sody oczyszczonej. Po użyciu roztworu i wyczyszczeniu powierzchni płytek, należy dokładnie spłukać je woda tak aby nie pozostawić zacieków. Nasze mamy i babcie wynalazły również świetny sposób na walkę z kamieniem. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wybielaczem, tak aby z tych składników powstała masa w konsystencji pasty. Papkę należy nałożyć na miejsce zaatakowane kamieniem na około godzinę, następnie miejsce wyszorować i spłukać ciepłą wodą.