Kanał RSS: Artykuły

Jak dobrać odzież na rower?

Jak dobrać odzież na rower?

W czasie pandemii bardzo popularnym sportem stało się kolarstwo. Gdy zamknięto siłownie i baseny, to jazda na rowerze stała się jedną z bardziej dostępnych możliwości uprawiania sportu.

Dzięki temu liczba miłośników kolarstwa wzrosła i utrzymuje się do dziś. Warto jednak zaznaczyć, że są to zazwyczaj amatorzy, nieświadomi tego, iż do jazdy na rowerze można się odpowiednio przygotować, by była ona bardziej komfortowa.

Jak przygotować się do jazdy na rowerze?

  • Jedną z ważniejszych zasad jest szybka rozgrzewka przed wejściem na rower, zwłaszcza dolnych partii ciała (szybki bieg miejscu, koliste ruchy kostek czy kolan), ale także nadgarstków, ponieważ to na nich skupi się ciężar tułowia.
  • Drugą istotną kwestią jest także zabranie ze sobą odpowiedniej ilości wody. Mimo że podczas jazdy na rowerze nie trzeba się często zatrzymywać, to warto co jakiś czas zrobić przystanek, by uzupełnić płyny. Wtedy też organizm pracuje dużo lepiej, a wysiłek fizyczny jest bardziej efektywny.
  • Rzeczą oczywistą jest przygotowanie roweru przed przejażdżką – sprawdzenie czy powietrze w oponach jest na odpowiednim poziomie oraz czy łańcuch jest dobrze usadowiony. Natomiast jedną z ważniejszych rzeczy, o której wiele osób zapomina przy przygotowaniach do drogi, jest odpowiedni ubiór.

O czym pamiętać dobierając odzież na rower?

Wybór odpowiedniej odzieży jest związany z dwoma czynnikami, a mianowicie długością trasy oraz terenem, po jakim będziemy się poruszać.

Jeśli udajemy się na długą przejażdżkę, np. do lasu, to ważne jest, by odzież była elastyczna i odporna na zanieczyszczenia. Jednym z lepszych wyborów są specjalistyczne, dopasowane koszulki czy spodenki. Można odnieść wrażenie, że za bardzo opinają one ciało, jednak właśnie poprzez swoją elastyczność dopasowują się do niego i działania mięśni, dzięki czemu zapewniają komfort i wygodę jazdy.

Inną kwestią jest wybór odzieży dla amatorów jazdy, którzy najczęściej poruszają się po mieście lub którzy dopiero zaczynają swoje kolarstwem i nie chcą od razu inwestować drogie ubrania. Dla tych osób najważniejsze jest, by koszulka i spodenki były wygodne i przewiewne. Nie można sobie jednak pozwolić na zbyt luźne ubrania, gdyż podczas szybszej jazdy materiał może się nieraz podwijać i powodować dyskomfort.

W obu przypadkach najważniejsze jest to, aby ubrania kolarzy były dobrane nie tylko pod długość i miejsce trasy, ale również pod warunki pogodowe. Zaawansowani kolarze jak i amatorzy powinni się zaopatrzyć kurtki czy bluzy wiatro- i deszczoodporne. Wszystko zależy oczywiście od tego, w jakich porach roku jeździmy na rowerze, jednak zakup takiego nakrycia pozwoli cieszyć się jazdą nie tylko w czasie letnim, ale także podczas jesiennych czy wiosennych wieczorów, gdy nieraz zaskoczy nas załamanie pogody.

odzież rowerowa

Jaki materiał wybrać?

Istotną kwestią jest również materiał, z jakiego wykonana jest odzież. Dla amatorów i miłośników krótszej jazdy najlepiej sprawdzą się bawełniane koszulki. Dzięki swoim naturalnym włóknom zapewniają one dobrą wentylację i praktycznie stuprocentową wygodę. Dodatkową zaletą tego rodzaju koszulek jest ich ogólna dostępność. Można je znaleźć praktycznie w każdym sklepie, a także w sklepach internetowych.

Zamawianie takich koszulek online ma dodatkową wartość, ponieważ często widzi się rowerzystów mających spersonalizowane koszulki ze śmiesznymi nadrukami, nawiązującymi do sportu, ale z zabawnym akcentem.

Bawełniana odzież nie nadaje się jednak na dłuższe trasy, w których bardzo się pocimy lub gdy złapie nas deszcz. Kiedy ma ona kontakt z wodą, staje się ciężka i nieprzyjemna w dotyku, dlatego też dla miłośników dłuższych tras zalecane są koszulki ze sztucznych tkanin. Mimo że nie mają zbyt dobrej wentylacji, to bardzo dobrze przepuszczają wilgoć i schną dużo szybciej niż naturalne włókna.

Minusem takiej odzieży jest jednak ich cena, a także dostępność, ponieważ znajdujemy je wyłącznie w sklepach sportowych, gdzie wybór koloru kroju czy nawet rozmiaru jest dużo bardziej ograniczony niż w przypadku bawełnianych koszulek.

Można zatem zauważyć, że choć sama jazda na rowerze daje nam dużo radości, to odpowiednie przygotowanie się do niej zapewnia korzyści nie tylko dla zdrowia dzięki rozgrzewce, ale też dla komfortu jazdy dzięki odpowiedniemu dobraniu odzieży, a zwłaszcza koszulek dla rowerzystów.

Comments are closed.