Kanał RSS: Artykuły

Grafika na foliopaki – wszystko co musisz wiedzieć o procesie powstawania

Grafika na foliopaki – wszystko co musisz wiedzieć o procesie powstawania

Zamawiasz foliopaki z grafiką i wszystko idzie zgodnie z planem do momentu, gdy przekazujesz agencji reklamowej swój projekt do druku. Tu zaczynają się niepotrzebne nieporozumienia: agencja twierdzi, że plik jest zły i zlecenie nie może być zrealizowane. Jest to bardzo częsta i bardzo irytująca sytuacja. Jak więc uniknąć niepotrzebnych błędów?

Aby wykonać nadruk, wymagana jest grafika w wersji wektorowej, która opracowana jest wcześniej w programie komputerowym, cechuje się ona odpowiednimi parametrami technicznymi. Każda przekazana grafika jest następnie odpowiednio sprawdzana i oceniana pod kątem zgodności z technologiami nadruku. Jeśli grafika nie zawiera sporych błędów, przygotowywany jest ostateczny projekt, który musi być finalnie zaakceptowany przez klienta.

Wizualizacja projektu

Firmy często przygotowują odpowiednią wizualizację, tak aby klient mógł jak najlepiej wyobrazić sobie efekt końcowy. Wiele firm samemu opracowuje grafikę na podstawie dostarczonych materiałów i informacji, jednak taka usługa jest dodatkowo płatna. Warto również dostarczyć grafiki, lub potrzebne do niej materiały w odpowiednich plikach, aby agencja nie musiała tracić czasu i Twoich pieniędzy na odpowiednie dostosowania.

Grafika rastrowapakowanie paczek

Jest to rodzaj grafiki komputerowej, z wieloma stopniami nasycenia koloru, złożonym z pikseli. Obraz jest budowany z odpowiedniej siatki prostokątnej składającej się z samych pikseli, które leżą obok siebie. Dla obrazów czarno białych siatka nazywana jest natomiast bitmapą, a dla barwnych nazywa się ona piksmapą. Kolor pojedynczego piksela określany jest więc osobno. Kolory na ekranie komputera wyświetlane są w modelu RGB, gdzie każdy kolor budowany jest z trzech bazowych kolorów: czerwonego – R, zielonego – G oraz niebieskiego – B. Dokładność oddania oryginału uzależniona jest zatem od ilości pikseli w obrazie, która wpływa na jego końcową jakość.

Grafika wektorowa

Jest to rodzaj grafiki wielotorowej. Obraz tworzony jest dzięki tzw. obiektom. Obiekty z kolei zbudowane są z prymitywów, czyli prostych figur geometrycznych, takich jak okręgi, wielokąty, odcinki i krzywe. Każdy prymityw określany jest przy pomocy konkretnych parametrów. Obiekt natomiast ma wyznaczone atrybuty, które mówią np. o kolorze linii, jej grubości, stopniu przezroczystości czy też kolorze wypełnienia samej figury. W takiej grafice poszczególne obiekty mogą być odpowiednio pogrupowane i ulegać edycji niezależnie od siebie.

Kerning

Jest to zmienianie odstępów pomiędzy poszczególnymi znakami w tekście, tak aby podnieść jego ogólną estetykę. Najczęściej powoduje to zmniejszenie odstępu między konkretnymi literami w tekście. Litery te stanowią parę kermingową, którą robi się w celu dopasowania odstępu między nimi, gdy standardowe światło nie jest odpowiednie. Najczęściej występującą parą kermingową stanowią zatem litery „A” oraz „V”.

Prepress

Jest to kompleksowy proces wyrobów poligraficznych, który daje nam możliwość przetworzenia oryginału w gotową postać do reprodukcji poprzez drogę cyfrową bądź analogową, obejmując skład oraz montaż do końcowej formy do druku. Prepress jest zatem pierwszym etapem w procesie produkcyjnym wyrobów poligraficznych, takich jak foliopaki kurierskie z nadrukiem, który zawiera projekty komputerowe, przygotowanie form kopiowych, a także form drukowych oraz wszystkie czynności związane z przygotowaniem maszyny do druku. Po nim następuje drukowanie, prace introligatorskie oraz ostateczne uformowanie gotowego pliku.

Comments are closed.