Kanał RSS: Artykuły

Futerał do gitary akustycznej – wybierz najlepszy

Futerał do gitary akustycznej – wybierz najlepszy

Przez setki lat gitarzyści i lutnicy dbali o to, aby ich instrumenty były przechowywane w miejscu lub futerale odpornym na uszkodzenia. Dawniej najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na przechowywanie instrumentu było łóżko przykryte kapą. Dziś na szczęście mamy do wyboru inne rozwiązania i są to futerały oraz pokrowce gitarowe. 

Chcemy dbać o nasze gitary po to, aby służyły nam przez wiele lat. Jednak, mając do wyboru tyle możliwych futerałów, warto zastanowić się, czym tak naprawdę różnią się między sobą? 

Na co zwrócić uwagę? 

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze futerału do gitary akustycznej jest jego rodzaj, ponieważ nie wszystkie futerały pasują do wszystkich gitar. Gitary akustyczne z 12 strunami mają dłuższą szyjkę i potrzebują specjalnych futerałów. Wybierając futerał do naszej gitary, musimy zadać sobie także pytanie, do czego będziemy używać instrumentu, ponieważ to również pomoże nam w podjęciu właściwej decyzji. 

W zależności od typu, futerały gitarowe różnią się między sobą:

  • materiałem, z którego są wykonane,
  • odpornością na skrajne temperatury, wilgoć i inne czynniki atmosferyczne niepożądane dla instrumentu,
  • rodzajem zamykania (zamek błyskawiczny, zatrzaski),
  • typem schowków,
  • ogólnym przeznaczeniem,
  • wagą,
  • grubością wyściółki (niektóre z nich posiadają bardzo solidną wyściółkę, inne wyściółki nie mają),
  • pasami do noszenia na plecach (warto zwrócić uwagę na materiał wykonania pasów, czy są one wygodne),
  • giętkością,
  • a nade wszystko ceną. 

Dobre pokrowce i futerały gitarowe są dostępne w większych stacjonarnych, a także w internetowych sklepach muzycznych. 

Rodzaje futerałów gitarowych

Na rynku dla gitar akustycznych dostępne są: 

giętkie pokrowce

Takie pokrowce nie posiadają w środku żadnej wyściółki. Są to zazwyczaj futerały wykonane z tworzywa akrylowego, które, za wyjątkiem bariery przed kurzem, nie zapewnia praktycznie żadnej ochrony instrumentu, nawet w warunkach domowych. 

gig bagi

To co wyróżnia gig bagi to to, że mają wyściółkę. I, mimo, że nie chronią one gitary tak dobrze jak twarde futerały, to ze względu na mniejszą wagę i łatwiejszy transport są bardzo polecane w przypadku konieczności wynoszenia gitary z domu na koncerty, próby, zajęcia itp. Powinniśmy szukać futerału, który ma dobrą wyściółkę (ok. 30 mm), który można nosić na plecach i który ma zasuwane na zamek kieszenie (na nuty, stroik, itp.).

twarde futerały

Są one najlepszym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa, ponieważ sztywny materiał zapewnia lepszą ochronę przed uderzeniami, nagłymi zmianami temperatury lub wilgotności, itp. Ich wadą jest to, że są cięższe, trudniejsze do przenoszenia i bardziej nieporęczne niż gigbagi. Są one najlepszą opcją do przechowywania instrumentu w domu i są obowiązkowe w środkach transportu, takich jak samoloty.

Wybierz pokrowiec skrojony na miarę potrzeb Twoich oraz Twojej gitary akustycznej

Gitara, niezależnie od jej stylu (elektryczna, klasyczna, akustyczna, itp.), marki, materiału czy ceny może stanowić nieprzeliczalną, jedyną wartość dla kogoś, kto wybrał ją na swój jedyny w swoim rodzaju instrument. Wybór futerału na gitarę, który odpowiada Twoim potrzebom może być najlepszą długoterminową inwestycją i swoistą polisą ubezpieczeniową. Nie wymieniaj pokrowca co kilka lat, lecz zainwestuj w porządny futerał, który będzie towarzyszył Tobie i Twojej gitarze przez długie lata.

Comments are closed.