Kanał RSS: Artykuły

Dlaczego Wiedźmin 3 odniósł tak wielki, światowy sukces?

Dlaczego Wiedźmin 3 odniósł tak wielki, światowy sukces?

To, że seria Wiedźmin ma całą rzeszę fanów jest wiadome od dawna. Co sprawiło jednak, że najnowsza odsłona kolejnej części gry ma tak wielu zwolenników? Z pewnością kluczem do sukcesu jest tu marketing i reklama. Nie ma bowiem cudów. Na to, by dany materiał się sprzedał, w pocie czoła pracuje cały sztab specjalistów od PR.

Sama reklama nie obroni jednak słabego produktu. Popularność Wiedźmina ma zatem jeszcze jedno ukryte znaczenie. Jest po prostu dobra. Zwłaszcza część trzecia, która wzbogacona została o kolejne elementy rozgrywki i możliwe rozwiązania dla graczy. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom składającym się na niesłabnące zainteresowanie w tej kwestii…

Wiedźmin 3 – historia i geneza

Poprzednie części Wiedźmina nauczyły już twórców wielu rzeczy. Nabyte doświadczenie sprawiło, że trzecia odsłona kultowej gry jest więc jeszcze lepsza, niż poprzednie. Pierwsza otrzymała co prawda mieszane recenzje, lecz jej kontynuacja była już hitem. Realistyczna oprawa, szczegółowe lokalizacje, nabierająca rumieńca historia i nowe technologie sprawiły, że fani z niecierpliwością oczekiwali na kolejną dawkę udoskonaleń.

I nie zawiedli się w ogóle. Nowa płyta, to dłuższa i bardzo absorbująca rozgrywka. Przepełniona przy okazji całym mnóstwem interesujących zadań pobocznych. W końcu całkiem nowe rozwiązania i wzbogacona fabuła, to właśnie to czego wszyscy oczekiwali.

Cały zestaw atrakcji nie obroniłby się jednak bez reklamy. Trzeba zresztą przyznać, że twórcy w tej kwestii bardzo się postarali. Nie tylko inwestowali we wzmianki pojawiające się w radiu, telewizji i gazecie. Poszli też o krok dalej.

Wiedźmin 3 – reklama dźwignią handlu

Nie się co oszukiwać – dobra reklama, to podstawa każdego marketingowego sukcesu. Nie inaczej było w przypadku Wiedźmina. Odpowiednie promowanie gry zarówno w telewizji, prasie, jak i mediach społecznościowych przyniosło oczekiwane rezultaty.

Tak naprawdę cała machina propozycja gry ruszyła na długo przed jej premierą. Już poprzednie odsłony sprawiły, że seria stała się niezwykle rozpoznawalna, od trzeciej części oczekiwano więc sporej dawki rozrywki. Przeczucia się sprawdziły. Od pierwszych momentów promocji, aż po sam dzień premiery studio konsekwentnie podsycało apetyt wszystkich graczy, sugerując jednocześnie, że materiał będzie wyjątkowo dobry.

Twórcy bardzo chętnie ukazywali fragmenty gry, zmiany w rozgrywce czy tematy fabuły. Napięcie rosło, a zagorzali fani z niecierpliwością oczekiwali dnia w którym będą mogli kupić płytę. Odpowiednia reklama z całą pewnością zainteresowała też rzeszę graczy, do tej pory niezainteresowanych serią Wiedźmin.

Marketing, promujące filmy i darmowe dodatki

Platige Image w reklamie dotyczącej Wiedźmina poszło nawet o krok dalej – wypuściło serię promujących filmów. Łączny budżet przeznaczony na tego typu inwestycje, a także wszystkie inne formy reklamy wyniósł,
aż 306 milionów złotych. Co więcej, CD Projekt zapewniło kilkanaście mniejszych dodatków, które udostępnione zostały za darmo. Kiedy wiele konkurencyjnych firm za takie udogodnienia każe sobie płacić, tu gracze mogli cieszyć się z niespodzianki bez wydawania pieniędzy. Kolejną pozytywną wiadomością w odniesieniu do gry Wiedźmin 3 jest fakt, że chcąc zamówić grę możemy zrobić to w wielu punktach sprzedaży. Popularność gry sprawia bowiem, że praktycznie każdy szanujący się tego typu sklep ma ją w asortymencie. W Internecie znajdziemy ją na przykład na stronie grajtanio.pl, gdzie dostępny jest między innymi Wiedźmin 3 PS4.

Comments are closed.