Kanał RSS: Artykuły

Dlaczego warto mieć ozonator podczas pandemii COVID-19?

Dlaczego warto mieć ozonator podczas pandemii COVID-19?

Ozonowanie zyskało w czasie pandemii COVID-19 sporo uznania jako jedna ze skuteczniejszych metod dezynfekcji pomieszczeń oraz pojazdów. Poprzez wykorzystanie urządzeń generujących ozon (O3) możliwe jest przeprowadzenie pełnej dezynfekcji i zneutralizowanie różnorodnych patogenów znajdowanych na powierzchniach wewnątrz pomieszczenia: bakterii, wirusów, grzybów, alergenów, roztoczy i innych drobnoustrojów. Zaopatrzenie się w urządzenie do ozonowania może okazać się przydatne nie tylko w czasach pandemii COVID-19. Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości ozonator i jak regularna dezynfekcja wpływa na poprawę zdrowia, szczególnie w obliczu wysokiego ryzyka rozprzestrzeniania się groźnych wirusów?

W jaki sposób ozonowanie wpływa na zdrowie ludzi?

Właściwie przeprowadzony proces ozonowania nie stanowi dla człowieka żadnego zagrożenia. Z uwagi na właściwości utleniające i neutralizujące ozonu może jednak przynieść dla zdrowia wiele korzyści, pozwalając skutecznie pozbyć się z otaczającego środowiska szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów, wirusów, bakterii, grzybów, roztoczy czy alergenów. Ozonowanie może być przeprowadzone w pomieszczeniach i pojazdach, a więc nie tylko w mieszkaniu czy biurze, ale i samochodzie. Metodę dezynfekcji z pomocą ozonu wykorzystuje się także w przychodniach, szpitalach, gabinetach zabiegowych, salonach kosmetycznych, hotelach, biurach, a także pojazdach komunikacji miejskiej czy karetkach. Wszystko po to, by pozbyć się niebezpiecznych dla człowieka wirusów i bakterii. W okresie pandemii COVID-19 działania takie mają społecznie ogromne znaczenie.

dezynfekcja pomieszczeń

Jak przeprowadzić bezpiecznie ozonowanie pomieszczenia lub pojazdu?

Aby procedura dezynfekcji z pomocą ozonowania była w pełni bezpieczna, w trakcie jego prowadzenia nie należy przebywać w pomieszczeniu, w którym pracuje ozonator i nie należy pozostawiać w nim także zwierząt domowych oraz roślin. Przy wykorzystaniu ozonatorów Sanity System korzystających z katalizatora przekształcającego ozon z powrotem w tlen, nie będzie konieczności oczekiwania na opadnięcie stężenia ozonu do bezpiecznego poziomu po przeprowadzonym ozonowaniu, a do pomieszczenia czy pojazdu można wrócić już w ciągu około 20 minut.

W zależności od wielkości pomieszczenia lub pojazdu, zawsze należy wybierać ozonator o mocy dopasowanej do wymaganej objętości gazu w pomieszczeniu – w sprzedaży dostępne są zarówno urządzenia kompaktowe do ozonowania pojazdów i samochodów, jak i większe urządzenia stosowane przy dezynfekcji domów, mieszkań, biur, gabinetów lekarskich czy większych pomieszczeń zamkniętych.

Najważniejsze zalety ozonowania

W stosunku do innych dostępnych metod dezynfekcji i odkażania pomieszczeń, ozonowanie wygrywa zdecydowanie na polu bezpieczeństwa i ekologii. Ozon jest gazem występującym naturalnie w naturze i choć jego zbyt wysokie stężenie może być dla człowieka niebezpieczne, prawidłowo przeprowadzone ozonowanie zakończone wykorzystaniem katalizatora zmieniającego ozon w tlen nie będzie stwarzało dla człowieka dodatkowego zagrożenia.

Co więcej, dezynfekcja niewykorzystująca substancji chemicznych nie jest szkodliwa dla środowiska, nie pozostawia po sobie oparów lub resztek chemikaliów na różnych powierzchniach i nie wymaga specjalistycznej utylizacji opakowań po środkach dezynfekujących – podczas ozonowania nie powstają żadne produkty uboczne, proces dezynfekcji jest szybki, a jego efekty są równie trwałe, jak przy wykorzystaniu środków na bazie chloru czy alkoholu.

dezynfekowanie pomieszczeń

Skutki braku dezynfekcji pojazdów i pomieszczeń – dlaczego warto zainwestować w dobry ozonator?

W czasie pandemii ozonowanie przyniosło szybką i bezpieczną metodę dezynfekcji, która stała się niezbędnym elementem codziennego życia każdego człowieka. Aby właściwie zabezpieczyć się przed kontaktem z wirusem SARS-CoV-2 i ograniczyć ryzyko zarażenia się, każdy powinien zadbać o odpowiedni poziom higieny, regularne mycie dłoni, odkażanie powierzchni wokół siebie, zachowanie dystansu społecznego i noszenie maseczek ochronnych.

Jednocześnie jednak warto wykonywać cyklicznie kompleksowe działania w kierunku dezynfekcji i odkażania pomieszczeń, szczególnie w miejscach szczególnie narażonych na ryzyko pojawienia i rozprzestrzeniania się wirusa – w biurach, urzędach, gabinetach lekarskich czy pojazdach komunikacji zbiorowej. Zakup ozonatora warto rozważyć też prowadząc własną firmę z większą flotą pojazdów, które regularnie dezynfekowane zapewnią bezpieczeństwo pracowników wyjeżdżających w dłuższe trasy.

Wyraźnym skutkiem braku dezynfekcji poprzez wykorzystanie certyfikowanego generatora ozonu, w szczególności w okresie pandemii może być zwiększone ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi bakteriami i wirusami które do mieszkania, pojazdu czy biura przynosimy najczęściej na własnych dłoniach lub przedmiotach, które mogły mieć styczność z zanieczyszczonymi powierzchniami – portfelu położonym na sklepowym blacie, smartfonie, z którego korzystaliśmy podczas jazdy autobusem, opakowaniach produktów, które w sklepie mogło dotknąć przed nami kilkunastu innych klientów. Zagrożenia pojawiają się dziś wszędzie, ale przy regularnej dezynfekcji powierzchniowej, zachowaniu ostrożności i korzystaniu z możliwości ozonowania jesteśmy w stanie skutecznie się przed nimi zabezpieczać.

Comments are closed.