Kanał RSS: Artykuły

Czy są jakieś ograniczenia w praktykowaniu jogi?

Czy są jakieś ograniczenia w praktykowaniu jogi?

Joga to praktyka, która wpływa na organizm na wiele pozytywnych sposobów. Jednak, by móc ją bezpiecznie ćwiczyć powinniśmy odpowiednio dobrać asany do naszego zdrowia i stopnia zaawansowania. Z tego powodu należy wziąć pod uwagę wskazania co do praktykowania.

Kiedy nie ćwiczyć jogi

Przed rozpoczęciem treningu powinniśmy przeczytać, jakie są przeciwwskazania dotyczące każdej pozycji. Miesiączki, ciąża, wysokie ciśnienie, urazy kolan, ramion czy szyi, są wskazaniami, w których należy unikać pewnych pozycji i trzeba zachować szczególną ostrożność podczas całego treningu. Jeżeli mamy jakieś przewlekłe schorzenia powinniśmy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem praktyki.

Umiarkowany poziom intensywności

Twoja praktyka jogi może być wymagająca i energiczna jak tylko chcesz. Jednak pracę nad swoim ciałem najlepiej zacząć powoli. Należy upewnić się, że rozumiemy pozycję i potrafimy ją wykonać w prawidłowy, bezpieczny sposób. Przez cały czas powinniśmy dbać o prawidłową postawę i precyzję ruchów.

Jeżeli chcemy zwiększyć intensywność naszej praktyki możemy to zrobić w bezpieczny sposób na trzy sposoby. Pierwszy to utrzymywanie pozycji przez dłuższy czas. Drugi to wykonywanie coraz trudniejszych i bardziej zaawansowanych asanów. Trzeci to płynne i coraz szybsze przechodzenie z jednej pozycji do drugiej. Możemy oczywiście łączyć wszystkie trzy warianty w miarę jak zdobywamy doświadczenie. Ważny jest jednak stopniowy rozwój.

mata joga

 

Istotne jest również dopasowanie pozycji do naszych możliwości. Wybieraj asany, które jesteś w stanie wykonać. Pozycje na podłodze będą łatwiejsze, ponieważ nie wymagają dużej siły ani równowagi. Również postawy, które mają dłuższy zalecany czas trzymania, który liczymy w oddechach, będą łatwiejsze do wykonania. Najlepiej korzystać z sekwencji asanów jogi dla początkujących jako punkt wyjścia i dodawać do niej nowe elementy.

Nieodpowiedzialną i nieprzemyślaną praktyką możemy sobie zrobić krzywdę. Jeżeli znajdziemy dobrą szkołę prowadzący doradzi nam jak ćwiczyć, aby powoli poszerzać zakres swoich możliwości i nie zrobić sobie krzywdy. Jeżeli praktykujemy na własną rękę sami musimy o to zadbać.

Ćwicząc w domu warto postawić na sprawdzone akcesoria do jogi, które pozwolą bezpiecznie trenować. Niezbędnym elementem każdego treningu jest oczywiście wygodna mata do jogi, która pozwoli zachować równowagę oraz ułatwi wykonywanie wszystkich asan. Dla osób początkujących dużą pomocą są również pasy do jogi oraz klocki, które ułatwiają prawidłowe postawy w przypadku, gdy ciało nie jest jeszcze wystarczająco rozciągnięcie,.

Picie i jedzenie

Nie zaleca się jedzenia ani picia tuż przed praktyką jogi. Jest to szczególnie istotne jeżeli wykonujemy dużo pozycji odwróconych, czyli z głową w dół. Najlepiej nie jeść około godziny – trzech wcześniej i pić jedynie niewielkie ilości wody przed treningiem. Jeżeli to możliwe to powstrzymajmy się od picia w trakcie ćwiczeń.

Istnieje wiele technik jogi i asanów. Dzięki temu tak naprawdę każdy może praktykować i rozwijać swoje ciało. Cały trening jest nastawiony na poznanie własnego organizmu i jego ograniczeń. Musimy jednak podejść do tego w rozsądny sposób. Wybór odpowiedniego instruktora i szkoły na pewno nam pomoże, zwłaszcza na początku przygody z jogą.

 

Interesujesz się praktyką jogi i marzysz o własnym sprzęcie do ćwiczeń? Sprawdź ofertę sklepu internetowego Jakamata.pl. Z pewnością znajdziesz tam swój wymarzony sprzęt, który umożliwi Ci ćwiczenie w domu, parku ogrodzie oraz podczas wakacji!

Comments are closed.