Kanał RSS: Artykuły

Czy można grillować na balkonie?

Czy można grillować na balkonie?

Grillowanie i urządzanie barbecue kojarzy się z beztroskim spędzaniem czasu w swoim ogrodzie wraz z przyjaciółmi. Nie każdy jednak ma dostęp do dużych powierzchni, zwłaszcza mieszkańcy blokowisk czy klimatycznych kamienic.

Czasy, które nastały wcale nie ułatwiają dbania o kontakty międzyludzkie. Pogoda zaczyna kusić do wylegiwania się na słońcu w doborowym towarzystwie. Jeśli dołożymy do tego wspólne przygotowywanie posiłku, to aż prosi się o urządzenie grilla! Czy można tego dokonać, nie wychodząc z domu?

Barbecue tuż za oknem

Pieczenie na ruszcie nie jest tylko staniem i pilnowaniem soczystych kiełbasek przy żarzącym się węglu. Prócz gotowania, sam obrzęd grillowania stanowi dla niektórych osób cechę charakterystyczną letniego okresu i czasu, w którym wypoczywamy. A wypoczywać wcale nie jest łatwo, mając świadomość ograniczeń, które zasypują nas zewsząd. Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że beztroskie urządzenie pikniku czy spotkania na świeżym powietrzu, gdziekolwiek nam się wymarzy, jest niemożliwe.

Alternatywą może być pieczenie na ruszcie na własnym balkonie. Wystarczy mieć odpowiednią ilość miejsca i w odpowiedni sposób się do tego przygotować. I najważniejsze – mieć wiedzę, jakiego typu grillowanie jest legalne.

Przepisy prawne a grillowanie na balkonie

grill na balkonie

Nie ma regulacji prawnych, które wprost zakazywałyby urządzenia grilla na balkonie. Przynależy on do części mieszkalnej, więc można z niego korzystać w sposób dowolny. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że nie każdemu przypadną do gustu nasze działania. Jak więc rozwiązać tę sprawę? W przypadku tradycyjnego grilla przeszkodą może być nie tylko zapach, ale dym, wydostający się poza zakamarki balkonu.

Nie da się ukryć, że wiele zależy więc od regulaminu wspólnoty czy spółdzielni mieszkaniowej i wyrozumiałości sąsiadów. W przypadku, gdy korzystanie z rusztu wywoła pożar albo spowoduje uszczerbek na zdrowiu, możemy dostać mandat w wysokości 500 zł.

Jakich zasad bezpieczeństwa należy więc przestrzegać?

Pieczenie na ruszcie zwłaszcza w przestrzeniach przyblokowych, gdzie tak naprawdę mamy tylko mały skrawek przestrzeni otwartej sprawia, że musimy zachować szczególne środki ostrożności. Bardzo łatwo o pożar czy zakłócenie porządku w obrębie obiektu mieszkalnego. Warto pamiętać więc o kilku ważnych rzeczach:

  • balkonowe biesiadowanie nie może zakłócać ciszy nocnej oraz spokoju sąsiadów
  • należy zachować porządek, jakiekolwiek zniszczenie zieleni czy zaśmiecanie przestrzeni przyblokowej są karane grzywną
  • najlepiej zainwestować w kupno odpowiedniego grilla z pokrywą, co zminimalizuje wyciek dymu poza obręb balkonu, loggii czy tarasu

Jaki grill wybrać na swój balkon?

grillowanie

W ofercie sprzętów najbardziej znany jest grill węglowy, który najlepiej nadaje się do ogrodu czy urządzenia barbecue w parku. Na balkonie zda egzamin, ale nie da się ukryć, że korzystanie z niego przy pieczeniu powoduje ryzyko. Wydaje się więc, że lepszym wyborem w grillowaniu na balkonie jest zastosowanie grilla ogrodowego elektrycznego, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczne przygotowywanie majówkowych potraw.

Stanowi większą inwestycję, ale zdecydowanie nie będziemy musieli martwić się o nagły pożar, odpady czy kwaśny dym. Problem nadprogramowej ostrożności znika, ponieważ temperaturę grzania można dowolnie ustawiać. W trakcie pieczenia tego typu grill nie wymaga tak starannego dopilnowywania pieczonych potraw. W tym czasie można oddać się ciekawej pogawędce i skupić się na tym, co liczy się dla nas najbardziej, na byciu na świeżym powietrzu.

Pomysłowość i rozwaga pomysłem na ucztę

Grillować może każdy, robiąc to z głową nawet w obrębie swojego mieszkania, które wcale nie musi być wielką przestrzenią. Grillowanie na balkonie jest teraz utrudnione, ale nie jest niemożliwe. Stanowi doskonały sposób na zawężanie więzi z bliskimi, bo nic tak nie zbliża, jak wspólne gotowanie, rozmowy i piękny widok. Czas z bliskimi jest niezwykle cenny.

Myśli typu: grillowanie, piknikowanie blisko domu są dla niektórych z nas abstrakcją. Nie zdarzają się tak często, jakbyśmy tego chcieli i gdzie byśmy chcieli. Wypróbujmy nowy sposób na grillowanie, zachowując zasady bezpieczeństwa. Najważniejsze jest nasze nastawienie i chęć wypróbowania nowego sposobu w wyjątkowych warunkach.

Comments are closed.