Kanał RSS: Artykuły

Charakterystyka tokarek do metalu

Charakterystyka tokarek do metalu

Wybór odpowiedniej tokarki nie jest prosty ze względu na wiele rodzajów i typów tego urządzenia dostępnych na rynku. Przed zakupem należy sprawdzić wiele parametrów i określić typ, który będzie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Tokarka musi być nie tylko solidna, ale również wytrzymała i nowoczesna. Powinna ona spełniać wszelkie potrzebne funkcje, które będą wykorzystywane w przedsiębiorstwie. Zaleca się by budowa urządzenia była jak najbardziej ergonomiczna, dzięki czemu wykonywana praca będzie efektywniejsza i bardziej komfortowa. Wszystkie dźwignie i koła ustawcze powinny być usytuowane w taki sposób, aby bez problemu osoba obsługująca tokarkę miała do nich swobodny dostęp. Niezwykle ważne jest bezpieczeństwo pracy. Dobre tokarki zapewnią to poprzez zastosowanie w budowie urządzenia osłony śruby pociągowej, imaka oraz samego uchwytu.

Wybierz tokarkę do metalu

Do czego wykorzystywane są tokarki?

Tokarki do metalu używane zarówno do prac domowych jak i działań przedsiębiorczych różnią się nie tylko sposobem działania, przeznaczenia, lecz również określonymi parametrami. Jedną z pierwszych parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę jest prędkość obrotowa. W zależności od typu materiału, który będzie obrabiany odpowiednie mogą być odmienne prędkości. Choć możliwość zwiększenia szybkości obrotów pozwala na przyspieszenie pracy, najczęściej ma negatywny wpływ na trwałość narzędzi, a niekiedy również na właściwości i jakość obrobionego materiału. W przypadku większości dobrych tokarek prędkość obrotową można regulować. Kolejną cechą rozróżniającą tokarki jest głębokość skrawania. Cecha ta daje obraz na ilość materiału zdejmowanego przez jedno pociągnięcie noża tokarskiego. Im większa, tym szybciej obrabiane będą przedmioty, ale im mniejsza, tym mniejsze straty i większa precyzja wykonania.

Najlepszym rozwiązaniem jest możliwość regulowania głębokości skrawania do potrzeb konkretnego zadania, którą posiadają niektóre typy tokarek. Następnym wytycznym przy zakupie urządzenia jest posuw. Wartość ta określa zmianę położenia noża w czasie jednego obrotu obrabianego przedmiotu. Podobnie jak w przypadku prędkości obrotowej, parametru tego nie da się ocenić w sposób teoretyczny, a jedynie na podstawie obrabianego materiału. Ostatnią ważną cechą jest siła skrawania. Jest wypadkową wszystkich sił wywieranych przez nóż na obrabiany przedmiot. Wielkość siły skrawania określa, z jaką siłą oddzielane są wióry od przedmiotu, co implikuje, jakie materiały można na danej tokarce obrabiać.

Tokarki do metalu używane najczęściej to tokarki uniwersalne, karuzelowe, rewolwerowe, automaty i półautomaty i zataczarki – tego rodzaju tokarki do metalu oferuje Exapro. Tego typu tokarki można wykorzystać nie tylko do toczenia, lecz również do wytaczania, wiercenia, rozwiercania, radełkowania, przecinania, frezowania i szlifowania. Oczywisty jest fakt, że im bardziej zaawansowane urządzenie tym wyższa jego cena. Przed zakupem warto określić nie tylko parametry i funkcje jakie musi spełniać tokarka, lecz również w jakim przedziale cenowym powinna się znaleźć.

Comments are closed.