Kanał RSS: Artykuły

Bajki samo grajki – najpopularniejsze tytuły

Bajki samo grajki – najpopularniejsze tytuły

 

Coraz popularniejszą formą rozrywki dla dzieci jest kupowanie im słuchowisk. To świetna alternatywa dla bajek w telewizji, która rozwija wyobraźnię i słownictwo maluchów. Możemy je puszczać na dobranoc lub wkomponowywać w codzienne zabawy. Nic więc dziwnego, że z chęcią kupowane są przez rodziców. Często to również idealny pomysł na prezent. Jakie są najpopularniejsze tytuły?

Bajki grajki – popularne tytuły.

Wybierając historie zawsze możemy postawić na klasykę. Niewątpliwie są nią utwory Jana Brzechwy jak „Czerwony Kapturek”, „Kot w Butach”, „Kopciuszek”, „Ali Baba i czterdziestu rozbójników” czy „Jaś i Małgosia”. To tytuły, które wzbudzają ogromny sentyment wśród rodziców i wciąż są niezwykle piękne i aktualne.

Bardzo popularne są też inne znane historie, nie tylko polskich twórców. Przykładem może być „Pinokio” Zofii Jachimeckiej wg Carli Collodii czy „Śpiąca królewna” Janiny Gillowej wg Braci Grimm.

słuchowisko dla dzieciZawsze świetnie sprzedaje się „Chatka Puchatka” Antoniego Marianowicza wg A. A. Milne’a. To piękna i urocza historia misia mieszkającego w Stumilowym Lesie. Przeżywa on przygody ze swoimi przyjaciółmi: Prosiaczkiem, Osiołkiem Kłapouchym, Kangurzycą, Maleństwem, Królikiem, Tygryskiem i małym chłopcem Krzysiem. To ciepłe i ciekawe opowieści zawsze kończące się morałem.

Świetnie sprzedają się również tytuły mniej znanych historii. Nic dziwnego. Jeżeli kupujemy płytę z słuchowiskiem na prezent mamy większą szansę, że maluch jeszcze nie ma takiej. Historie, których dziecko nie zna są dla niego bardziej wciągające.

Wśród takich tytułów warto wymienić „Wyprawę na szklaną górę” Ludwika Górskiego opowiadającą o odważnym kominiarczyku, który stara się pokonać smoka z siedmioma głowami i uratować królewnę. W tym kontekście należy także wspomnieć o „Koniku Garbusku” Piotra Jerszowa. To opowieść o ostatnim z braci, Wanii, który nie grzeszy rozumem. Dzięki temu, że zaopiekował się on czarodziejskim Konikiem Garbuskiem otrzymał od niego pomoc w poradzeniu sobie z nieuczciwymi braćmi i chciwym carem. To odmieniło jego los.

Jakie są zalety bajek grajek?

Bajki grajki stają się obecnie coraz popularniejsze. Jest tak, ponieważ mają bardzo wiele zalet. Ta specyficzna forma przekazu pobudza kreatywność. Muzyka i naśladowanie dźwięków przenoszą maluchy do innej rzeczywistości, w której wszystko muszą sobie wyobrazić. Po zakończeniu słuchowiska dzieci mogą narysować postacie lub ulepić je z plasteliny.Co więcej takie bajki stanowią doskonałe tło do przygotowania scenariusza i wystawienia przedstawienia. Słuchowiska stanowią dobry fundament do zbudowania scenariusza teatrzyku dla dzieci.

Co więcej taka forma przekazu wymaga od dziecka większej koncentracji. Muszą one dobrze przemyśleć co się dzieje i co opisują dane słowa, aby nadążyć za fabułą. Dzięki temu rozwijają one swoje kompetencje językowe i wzbogacają słownictwo. Pracują także nad podzielnością swojej uwagi, koncentracją i spostrzegawczością. Nasi podopieczni podczas słuchowisk poprawiają swoją pamięć i funkcjonowanie procesów związanych z analizą i porównywaniem.

By dobrze zrozumieć historię dzieci muszą rozpoznawać działania po dźwiękach, ale również emocje bohaterów po tonie głosu. To ułatwia w późniejszym czasie funkcjonowanie w społeczeństwie. Maluchy stają się bardziej empatyczne. Zaczynają zauważać emocje i rozumieć jak wpływają one na relacje między ludźmi.

Niezależnie od tego, czy szukamy ciekawego prezentu dla naszego siostrzeńca lub siostrzenicy, czy dla naszych dzieci, bajki-grajki to idealna opcja. Będą rozwijać nasze maluchy w wielu aspektach. To świetna alternatywa dla kreskówek puszczanych w telewizji czy na komputerze. Możemy wybrać klasyczny tytuł jak „Jaś i Małgosia”, lub mniej znany jak „ Konik Garbusek”, a nasi podopieczni na pewno będą się świetnie bawić.

 

 

Comments are closed.