Kanał RSS: Artykuły

Artykuły wspomagające rozwój dziecka

Artykuły wspomagające rozwój dziecka

To, żeby jakiekolwiek działania wspierające rozwój dziecka przynosiły efekt muszą być przeprowadzane w odpowiedni sposób. Im pacjent młodszy, tym bardziej powinny one przypominać zabawę, Dzięki obfitej ofercie pomocy terapeutycznych zadanie to jest dużo prostsze. Dlaczego? Ponieważ w najróżniejsze gry zostały wplecione działania wspierające rozwój. Nie są to zwykłe chińczyki czy piotrusie, ale w specjalny sposób, pod bacznym okiem specjalisty, przygotowane pomoce edukacyjne. Wiele osób na pewno się zastanawia w jaki sposób można połączyć zabawę wraz z działaniami wspomagającymi. Nie jest to specjalnie trudne.

Pomoce dla dziecka w sklepie online

Można temu się przyjrzeć na przykładzie pomocy logopedycznych. Jak wiadomo, wykorzystywane one są w terapii mowy, usprawnianiu aparatów artykulacyjnych czy ćwiczeń słuchu fonematycznego. Całość lub większość terapii polega na zachęcaniu małego pacjenta do mówienia (szczególnie jest to konieczne w opóźnieniach mowy), jak również używania słów składających się z głosek, których brzmienie jest zaburzone. Dodatkowo można wykorzystać rekwizyty do usprawniania funkcji oddechowych, rewelacyjna pod tym względem jest walizka logopedyczna. Tak na dobrą sprawę to ta pomoc logopedyczna powinna znaleźć się w każdym gabinecie logopedy. Oczywiście nie trzeba od razu jej kupować, ponieważ o własnych siłach samodzielnie można ją skompletować. Wystarczy zaopatrzyć się w słomki, kuleczki, baloniki, piórka- wszystko to, co może być przydatne w ćwiczeniach wydychania i wciągania powietrza. Jest to niezwykle ważne, ponieważ duża część zaburzeń mowy związana jest z nieprawidłowym torem oddychania. Trzeba zatem najpierw to zakłócenie zlikwidować, aby móc przejść dalej do dyslalii, które również należy usunąć. Jednak, aby oddziaływania logopedyczne były skuteczne to nie wystarczą dobrej jakości pomoce terapeutyczne. Najważniejsza jest współpraca logopedy, rodziców i dziecka.

zabawki_liger

Terapia prowadzona przez specjalistę przyniesie mizerne skutki, jeśli dziecko nie będzie ćwiczyło wraz z rodzicami systematycznie w domu. Niestety rodzice albo tego nie robią, albo nie korzystają z zaleceń fachowca. Główny błąd popełniany przez opiekunów jest taki, że chcieliby wykonywać zalecone ćwiczenia raz dziennie po pół godziny. Taka forma bardzo szybko zmęczy i zniechęci małego pacjenta do ćwiczeń. Nie chodzi w tego typu oddziaływaniach o czas ich trwania, ale o jakość. Zadania trzeba wykonywać krócej, a częściej. Najlepiej to wykorzystywać każdą chwilę, by powygłupiać się trochę przed lustrem- wszystkie te zadania, jak wytykanie języka, rysowaniem nim po podniebieniu mają na celu usprawnienie artykulatorów. Można nawet ćwiczyć w czasie jedzenia. A w jaki sposób? Otóż prosić dziecko, by każdy kęs pokarmu jadło z zamkniętą buzią. Nauka tego typu jedzenia ma na celu nie tylko wyćwiczenie nawyku kulturalnego konsumowania posiłków, ale również wzmacnianie mięśni biorących udział w tworzeniu mowy. Dziecko początkowo będzie się opierać, ponieważ taki typ jedzenia będzie sprawiać mu trudność, ale stopniowo dojdzie do takiej perfekcji, że automatycznie zacznie jadać w ten sposób. Warto zatem zainwestować w zabawki kreatywne Liger, które posiadają także funkcje edukacyjne.

Comments are closed.