Kanał RSS: Artykuły

Agregaty, czyli przenośne źródło zasilania

Agregaty, czyli przenośne źródło zasilania

Czym jest agregat?

Agregaty prądotwórcze są urządzeniem, które przeznaczone są do wytworzenia określonej ilością prądu elektrycznego, a więc w skrócie – dają zasilanie. W zależności od typu agregaty możemy podzielić na przenośne oraz stacjonarne. Te pierwsze najczęściej służą zastosowaniom domowym, prywatnym, natomiast agregaty stacjonarne wykorzystywana są na przykład na budowach, lub tam, gdzie będą użytkowane długi czas i muszą zapewnić dostęp do energii wielu urządzeń jednocześnie, często także tym, które potrzebują zasilania trzyfazowego.

Jaki kupić agregat?

Agregat powinien posiadać moc znamionową, która przekracza łączne maksymalne zużycie prądu przez urządzenia, które będą do niego podpięte. Sprawdźmy jakimi parametrami charakteryzują się najtańsze i tym samym najpopularniejsze jednostki, które w ponad 90% przypadków wykorzystywane będą jedynie w sytuacjach awaryjnych, np. kilkudniowego przestoju w dostawie prądu. W agregaty powinny zaopatrzyć się wszystkie osoby, które mieszkają z dala od miasta, w tych miejscach czasami mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu, także te spowodowane warunkami atmosferycznymi, np. przerwana linia napięcia podczas wichury lub podczas zamarznięcia kabli w czasie srogiej zimy. Naprawienie instalacji elektrycznej zająć może nawet kilka tygodni, dlatego agregat o mocy kilku koni mechanicznych plus zapas paliwa będzie niezbędny, jeśli naturalnie zależy nam na oświetleniu, podłączeniu czajnika, telewizora, lodówki czy innych sprzętów.

Zasilanie dla rozwiązań domowych

Agregat za 300 i 600 złotych – czym się różnią?

Teoretycznie najtańszy agregat kupimy już za 270 złotych. Może ona nam zaoferować 2 konie mechaniczne o mocy wyjściowej 1500 Watt. To niezbyt wiele i teoretycznie nie umożliwi nam podłączenia do niego na przykład czajnika czy żelazka. Może natomiast zasilać urządzenia takie jak lodówka, oświetlenie czy kilka komputerów jednocześnie. Zbiornika paliwa w takim agregacie również jest niewielki i najczęściej wynosi około 4 litry, co pozwala na pracę około dziesięciogodzinną. Waga takiego urządzenia wynosi zaledwie 17 kilogramów, co więcej urządzenia jest małe gdyż osiąga wymiary zaledwie około 30 centymetrów na każdej osi, taki agregat jest zatem łatwy w przeniesieniu oraz zamontowaniu. Jeśli zależy Wam na dostępie do większej mocy należy dopłacić co najmniej 2 x tyle aby otrzymać agregat prądotwórczy o mocy przekraczającej 6 KM. W tym wypadku dostaniemy jednak sprzęt, który daje dostęp do aż 4,8kW, jest w stanie zatem poradzić sobie z dużą ilością zadań jednocześnie. Trójfazowy sprzęt posiada zdecydowanie większy zbiornik paliwa – 15 litrowy, ale również spala niemal 3 x więcej niż sprzęt za niecałe 300 zł – około 1100 ml na każde 60 minut.

Czy warto do agregatu kupić sorbent?

Jeśli chcemy zakupić agregat prądotwórczy tylko dla własnych zastosowań powinniśmy zastanowić się do czego rzeczywiście będziemy go używać, aby nie kupić sprzętu zbyt słabego lub zbyt mocnego. Agregaty zasilane są paliwem, więc jeśli nie potrzebujemy bardzo mocnego sprzętu, które spala na godzinę nawet kilka litrów paliwa zastanówmy się nad słabszą jednostką. W przypadku agregatów paliwowych warto pomyśleć o jakimś środku usuwającym plamy olejowe, czy smary. Przy dolewaniu paliwa zawsze może dojść do przelania paliwa, czy jakiegoś przecieku. Taka plama nie dość, że śmierdzi, szkodzi środowisku to jest najzwyczajniej niebezpieczna. Dlatego do zakupu agregatu silnikowego warto wyposażyć się w sorbent. Jest to niedrogi i dostępny środek na polskim rynku, a pomoże uniknąć niebezpieczeństwa pożaru.

Comments are closed.